NASA bude zkoumat první okamžiky vzniku vesmíru. Použije speciální dalekohled

Zahraničí Zahraničí
14. 2. 2019 21:41
Americký Úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) bude zkoumat dějiny vesmíru. V roce 2023 chce vyslat na dvouletou misi vesmírný dalekohled SPHEREx na pozorování infračerveného záření.
Vesmírný dalekohled SPHEREx bude zkoumat vznik a vývoj vesmíru. Mise NASA odstartuje v roce 2023.
Vesmírný dalekohled SPHEREx bude zkoumat vznik a vývoj vesmíru. Mise NASA odstartuje v roce 2023. | Foto: NASA.gov/Caltech

Mise má za úkol prozkoumat původ a vývoj vesmíru a zjistit, jak vzácné ve skutečnosti jsou v kosmu složky nezbytné pro vznik života, tak jak ho známe.

Dalekohled SPHEREx bude mapovat vesmír v infračervených vlnových délkách, které jsou kvůli zemské atmosféře špatně viditelné ze Země.

Díky tomu bude moct pozorovat světlo z více než 100 milionů hvězd v Mléčné dráze a dalších 300 milionů galaxií, které jsou tak vzdálené, že může trvat až 10 miliard let, než světlo jejich záření k dalekohledu doputuje.

SPHEREx sestaví mapu oblohy v 96 různých barevných pásmech, tedy v mnohem větším barevném rozlišení, než jaké mají dnešní mapy.

"Tato úžasná mise bude pokladem plným unikátních dat pro astronomy," cituje americká televize CNN Thomase Zurbuchena z ředitelství NASA. Podle něj úřad získá nevídanou galaktickou mapu "otisků" z prvních momentů v historii vesmíru. "Budeme mít nové stopy vedoucí k jednomu z největších tajemství ve vědě: co stojí za tím, že se vesmír po velkém třesku roztáhl tak rychle, méně než za jednu nanosekundu?" vysvětlil Zurbuchen.

Kromě toho NASA bude hledat organické molekuly a vodu v takzvaných hvězdných školkách, tedy v oblastech, kde se rodí hvězdy. Tyto školky pomáhají vytvářet i nové planety a mohou se v nich objevovat látky nutné pro vznik života.

Americká vesmírná agentura za misi zaplatí 242 milionů dolarů (asi 5,5 miliardy korun).

Video: NASA zveřejnila první ostrý snímek planetky Ultima Thule 

Vypadá jako sněhulák. NASA na tiskové konferenci zveřejnila první ostrý snímek planetky Ultima Thule | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy