Zkušební mise se vydařila. Vesmírná loď Crew Dragon dosedla na hladinu Atlantiku

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 3. 2019 16:57
Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX se v pátek vrátila na Zemi po šestidenní výpravě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na padácích se snesla do vod u pobřeží Floridy v předem ohlášeném čase.
Kosmická loď Crew Dragon při cestě k ISS.
Kosmická loď Crew Dragon při cestě k ISS. | Foto: Reuters

Skončila tak první zkušební mise bez lidské posádky na oběžnou dráhu v rámci snahy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) obnovit pilotované lety do vesmíru za využití amerických vesmírných lodí. "Úspěšné přistání Crew Dragon do moře přesně podle plánu v 08:45 (14:45 SEČ)," ohlásil na Twitteru tým NASA pro komerční lety, zatímco k přistávacímu modulu směřovaly týmy na člunech.

"Je skvělé zažít takovou chvíli," komentoval přistání jeden z vedoucích projektu Reed Benji.

Crew Dragon zpáteční cestu zahájil ráno, když se kolem 08:30 SEČ automaticky odpojil od ISS, kde strávil pět dní. Raketa Falcon 9 loď z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě vynesla do kosmu 2. března a stroj se po zhruba 27hodinovém letu v automatickém režimu připojil k vesmírné stanici. Dopravil tam téměř 200 kilogramů nákladu. Kromě toho vezl také figurínu opatřenou množstvím senzorů, které zjišťovaly, jaká by cesta v Crew Dragon byla pro skutečnou posádku.

Zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk označoval poslední část zpáteční cesty zřejmě nejobtížnější částí výpravy. "Nadzvukový návrat mi pravděpodobně dělá největší starost," prohlásil Musk několik hodin po startu s odkazem na žhavý sestup zemskou atmosférou při rychlosti tisíců kilometrů v hodině.

Video: NASA chce pomocí kosmické lodi ochránit Zemi před obřím asteroidem

V říjnu 2022 chce NASA kosmickou lodí velikosti ledničky narazit do menšího asteroidu. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy