Nad Íránem se mají dnes vznášet tisíce balónků za Nedu

Roman Gazdík
26. 6. 2009 12:50
Opozice slibuje pokračovat v protestech jinými prostředky
Demonstrace na podporu íránské opozice v Berlíně.
Demonstrace na podporu íránské opozice v Berlíně. | Foto: Reuters

Teherán - Íránský opoziční vůdce Mír Hosejn Músáví slibuje pokračovat v protestních akcích za anulování výsledků voleb, které do čela státu hned v prvním kole znovu poslaly dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Podle prohlášení uveřejněného na Músávího internetové stránce a citovaného íránskou Press TV byly údajně volby "masivním podvodem".

"Nebudu se ohlížet na své vlastní zájmy ani na hrozby a nepřestanu bojovat za práva íránského lidu," píše Músáví. "Během těchto voleb došlo k masivnímu podvodu a poté byli ti, kteří se snažili protestovat, brutálně zatýkáni, napadání, zraňováni a zabíjeni."

Opozice plánovala na čtvrtek svolat smuteční shromáždění za oběti povolebního násilí, na stránce druhého z poražených kandidátů, Mehdího Karrúbího, se však ve středu večer objevila zpráva, že bude ceremoniál odložen. Nové datum nebylo oznámeno.

Protestovat, ale jiným způsobem

Jde patrně o důsledek tvrdých zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům. Poslední mohutné protesty se konaly v sobotu, od té doby se úřadům odvážily vzepřít jen malé skupinky lidí, které byly slzným plynem a obušky rychle rozehnány.

Podle toho, co je známo, se v Teheránu poslední z těchto malých protestů uskutečnil ve středu. Opozice však slibuje, že bude v občanské neposlušnosti pokračovat jinými prostředky.

Músávího stoupenci chtějí podle agentury Reuters v pátek například vypustit k obloze tisíce balónků s nápisem: "Nedo, vždy zůstaneš v našich srdcích." Jde o připomínku sedmadvacetileté studentky Nedy Aghy-Soltaníové, kterou neznámý útočník zastřelil přímo na ulici.

Poté, co se video její smrti objevilo na YouTube, stala se Neda doma i v zahraničí symbolem boje za občanské svobody. Íránský velvyslanec v Mexiku ve čtvrtečním rozhovoru s CNN nicméně naznačil, že za její smrtí mohla být americká CIA, jiné výzvědné služby nebo teroristé. Demonstranti tvrdí, že jde o dílo íránských bezpečnostních složek.

Nepravděpodobné vítězství

Celkem podle oficiálních statistik citovaných Press TV během protestů zahynulo 20 civilistů. Press TV ve čtvrtek dále uvedla, že zemřelo také osm členů vládních náboženských milic basídž, které pomáhají s potlačením opozičních akcí. Podle nejmenovaných zdrojů televize byli zastřeleni, což prý znamená, že "se mezi protestujícími nacházeli střelci, kteří měli podněcovat násilí."

Podle neověřených informaci, které získala stanice CNN, však mohlo jen v sobotu na íránských ulicích zahynout až 150 lidí.

Bezpečnostní složky sedí před íránským parlamentem.
Bezpečnostní složky sedí před íránským parlamentem. | Foto: Reuters

Rada dohlížitelů, která je nejvyšším státním íránským tělesem, v pátek znovu zopakovala, že volby anulovány nebudou. Přes výhrady opozičních kandidátů a informace o tom, že v některých okrscích volilo více lidí, než zde bylo zaregistrováno, údajně neshledala žádné problémy většího rozsahu.

"Rada dohlížitelů už téměř dokončila proces revize na základě stížností poražených kandidátů," stojí v dnes uveřejněném prohlášení. "Revize ukazuje, že šlo o ty nejzdravější volby od revoluce (v roce 1979)... k žádným větším porušením zákona během voleb nedošlo."

Voleb se neúčastnili mezinárodní pozorovatelé, a tak není možné říci, zda Mahmúd Ahmadínežád skutečně vyhrál po právu, nebo ne. Podle studie britského think tanku Chatham House však volební vzorce ukazují, že oficiálně ohlášené výsledky a jasná výhra Ahmadínežáda jsou velmi nepravděpodobné..

 

Právě se děje

Další zprávy