Střelec z Aztecu chtěl postřílet celou třídu ve své bývalé škole. V koupelně ho ale vyrušili

ČTK ČTK
8. 12. 2017 22:45
Jednadvacetiletý William Atchison na sebe upoutal pozornost FBI už před více než rokem, když se na internetu zúčastnil diskuse o tom, jaké zbraně se používají při hromadných střelbách.
Střelec ze školy v novomexickém Aztecu William Atchison.
Střelec ze školy v novomexickém Aztecu William Atchison. | Foto: Reuters

Washington - Střelcem, který na střední škole v Novém Mexiku zabil dva studenty, byl její bývalý 21letý student. Mladík, který se při krveprolití legálně koupenou zbraní sám zastřelil, neměl v minulosti problémy se zákonem. Pozornost úřadů však upoutal už před více než rokem, když se na internetu zúčastnil diskuse o tom, jaké zbraně se používají při hromadných střelbách. S odvoláním na úřady o tom dnes informovala agentura AP.

William Atchison, bývalý student střední školy v městečku Aztec, si legálně koupil střelnou zbraň v místním obchodě před měsícem. Útok plánoval. Policie u něj našla vzkaz, v němž plán podrobně vylíčil. Chtěl si prý počkat na studenty, až ráno vystoupí z autobusu a vydají se do svých tříd.

Ve čtvrtek ráno místního času Atchison skutečně pronikl do školy společně s ostatními studenty. Ve druhém podlaží šel do koupelny, kde se připravil. Poté měl v plánu postřílet třídu a zabít se.

Podle úřadů mohlo být obětí více, kdyby student Francisco Fernandez nevešel do koupelny. Atchison ho zastřelil, vyšel na chodbu a potkal studentku Casey Marquezovou, kterou rovněž zastřelil. Pak už jen pobíhal po chodbě, střílel kolem sebe a zastřelil se. Další oběti nebyly.

"Je to akt zbabělosti," řekl okresní šerif Ken Christesen.

Zástupci Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) se už před více než rokem zastavili u Atchisona doma v Azteku, kde žil s rodiči. V tu dobu prý ještě neměl žádné zbraně kromě airsoftové pistole a tvrdil, že neplánuje žádný útok. Prý ho jen baví brouzdat na internetu, říkal tehdy.

Aztec je venkovská obec na severozápadě Nového Mexika, čítající zhruba 6500 obyvatel. Dnes se tam podle AP sešly stovky lidí k bohoslužbám a vigiliím. Další shromáždění jsou plánována na víkend.

Video: Fascinaci politiků zbraněmi nechápu, říká Jaroš

Častý syndrom našich politiků je, slušně řečeno, kakání do vlastního hnízda, říká marketingový expert Martin Jaroš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán odškodní rodiny cizinců, kteří zemřeli při sestřelení ukrajinského letadla

Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského dopravního letadla sestřeleného Íránem. Dnes to podle agentury AP prohlásila švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová. Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně a v důsledku lidské chyby sestřelila.

"Podepsali jsme dohodu o vzájemném porozumění, že budeme nyní společně s Íránem vyjednávat o odškodnění, o kompenzacích pro příbuzné obětí," řekla Lindeová švédské tiskové agentuře TT. Na otázku, zda Írán skutečně vyplatí odškodné, Lindeová odpověděla, že o tom není pochyb.

Švédsko s Kanadou, Ukrajinou, Británií a s Afghánistánem postupují společně s cílem vymoci na Íránu odškodné. "Očekáváme, že velmi brzy budeme mít první vyjednávání s konkrétními výsledky," řekla šéfka švédské diplomacie.

Další zprávy