Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik v neděli prohlásil, že k hranicím míří v Bělorusku další skupiny migrantů, a podobně hovořila i nezávislá běloruská média.
U hranic s Běloruskem momentálně táboří tisíce migrantů, především z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům 15 tisíc vojáků, kteří se pokoušejí vlnu zvládnout.
Podle mluvčí pohraniční stráže Katarzyny Zdanowiczové běloruští pohraničníci v neděli instruovali migranty, jak překročit hranice. Mluvčí ministra pověřeného koordinací polských zpravodajských služeb Stanislaw Žaryn prohlásil, že bude i nadále docházet k pokusům o eskalaci konfliktu na vybraných místech.
Informace o dění na hranici je těžké ověřit, protože v polském pohraničním pásmu nadále platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázána na informace úřadů.
Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli uvedl, že Minsk v hybridní válce používá dvě zbraně: migranty a dezinformace, které se dostávají i do západních médií, prý vinou novinářů působících u běloruských hranic. Žurnalisty do zvláštního pásma ale nevpustí.
Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli schválit další balíček sankcí proti běloruskému režimu, zamířených například na běloruské aerolinky Belavia či hotel, v němž jsou lidé čekající na transport k hranici ubytováni.
Samotné Polsko začalo spolu s Litvou a Lotyšskem zvažovat aktivaci článku čtyři smlouvy o Severoatlantické alianci. To je krok, který byl v dějinách NATO použit jen několikrát.
Velká část migrantů pochází z iráckého Kurdistánu. Irácká vláda v pondělí oznámila, že na čtvrtek připravuje první repatriační let svých občanů, kteří zůstali zablokovaní na polsko-běloruské hranici. "Irák zajistí 18. tohoto měsíce první let pro ty, kteří se chtějí dobrovolně vrátit (z Běloruska)," oznámil v noci na pondělí v televizi mluvčí iráckého ministerstva zahraničí Ahmad Saháf.