Na každý ruský tank deset zbraní. USA aktivují zákon, který pomohl porazit Hitlera

Daniel Anýž Daniel Anýž
12. 4. 2022 11:24
Ve snaze urychlit vojenskou pomoc Ukrajině americký Kongres aktivuje zákon z druhé světové války, který spojencům pomohl porazit Hitlerovo Německo. Administrativa prezidenta Joea Bidena chce zároveň zajistit, aby měla pro Ukrajinu stále dostatek protiletadlových a protitankových střel, které se v bojích s ruskou armádou ukázaly jako velmi účinné.
Americká protitanková střela Javelin.
Americká protitanková střela Javelin. | Foto: Wikimedia Commons - Sgt. 1st Class Ben Houtkooper 34th Red Bull Infantry Division [Public domain]

V březnu 1941 podepsal tehdejší americký prezident Franklin Delano Roosevelt zvláštní zákon, na základě kterého Spojené státy začaly poskytovat rychlou vojenskou a materiální pomoc Spojencům, včetně Sovětského svazu, ve válce proti nacistickému Německu.

Od konce druhé světové války USA tuto normu nikdy znovu neuplatnily. To se teď ale patrně změní. Americký Senát minulý čtvrtek jednomyslně schválil návrh legislativy, která kopíruje zmíněný Rooseveltův zákon.

Jeho cílem je odstranění všech dosavadních byrokratických bariér, které komplikovaly a zpomalovaly dodávky zbraní pro Ukrajinu. Návrh ještě musí schválit Sněmovna reprezentantů Kongresu. Podle amerických médií je velmi pravděpodobné, že se tak stane.

"Jsem vděčný americkému Senátu za schválení zákona. Těším se, že rychle projde sněmovnou a bude podepsán americkým prezidentem," reagoval ve čtvrtek na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Zákon, který chválil i Stalin

Nadstranická skupina senátorů předložila návrh zákona už letos v lednu. Události posledních týdnů - s úspěšnou ukrajinskou obranou Kyjeva na jedné straně a ruskými masakry civilistů na té druhé - přiměly americké zákonodárce jednat.

"Pro schopnost Ukrajiny bránit se Putinovu nevyprovokovanému útoku je zásadní, abychom vojenskou pomoc doručili nejrychleji, jak je možné," uvedla ve svém prohlášení demokratická senátorka Jeanne Shaneenová, jedna z předkladatelek návrhu zákona.

Její republikánský kolega John Cornyn doplnil, že zákon se vedle samotné Ukrajiny bude vztahovat i na země, které ruská invaze ohrožuje (například Polsko). "Pokud věříme, že Amerika podporuje svobodu a demokracii, tak musíme Ukrajině poskytnout zbraně nezbytné k obraně jejích obyvatel," napsal senátor na svém webu.

Washingtonský think-tank Atlantic Council připomněl, že Rooseveltův zákon byl za druhé světové války "klíčovým faktorem" pro vítězství Spojenců nad nacismem. "Podle samotného Stalina tento program, z kterého těžily Velká Británie, Francie, Čína a Sovětský svaz, vyhrál válku," konstatoval s odkazem na někdejšího sovětského vůdce.

Bidenova administrativa od začátku ruské invaze uvolnila na vojenskou pomoc Ukrajině 1,7 miliardy dolarů (téměř 40 miliard korun). Mimořádně účinnými zbraněmi se ukázaly být protiletadlové střely Stinger a především protitankové střely Javelin. Poskytnutí zatím poslední várky těchto zbraní, v hodnotě 100 milionů dolarů, oznámil americký ministr zahraničí Antony Blinken minulou středu.

"Spojené státy a spojenci Ukrajině už poskytli - nebo velmi brzo poskytnou - v průměru deset protitankových zbraní na jeden ruský tank," uvedl Blinken v rozhovoru pro televizi NBC.

Střely Stinger, prokletí Ruska

Pentagon pak před víkendem zveřejnil přehled dosavadních zbraňových dodávek pro Ukrajinu. Kromě střel Stinger (1400 kusů) a Javelin (5000) šlo například o stovky malých dronů Switchblade či 50 milionů kusů munice nebo 45 tisíc neprůstřelných vest a helem.

S pokračující válkou a všeobecným předpokladem, že Rusko chystá velký útok na Donbase, už ovšem ministerstvo obrany USA musí najít způsob, jak zajistit, aby tyto dodávky mohly pokračovat, případně je i do budoucna navýšit.  

Zcela konkrétně jde právě o střely Stinger, které byly uvedeny do americké výzbroje už v roce 1981 a kromě jiného přispěly k porážce sovětských vojsk v Afghánistánu. V USA se už ale mezitím přestaly vyrábět, dosavadní dodávky pro Ukrajinu byly vesměs uvolněny ze zásob ve vojenských skladech Američanů a spojenců.

Pentagon sice teď už inicioval obnovení výroby, ale připustil, že kapacita nebude ještě nějaký čas dostatečná. "Oživení průmyslové základny pro obnovení produkce zabere nějaký čas," informoval.

Rovněž v případě protitankových střel Javelin, jejichž produkce jede na plné obrátky (letos to má být podle výrobců 6000 kusů), by ministerstvo obrany nyní chtělo výrobu ještě navýšit. Jednou z možností je, aby Bílý dům využil zvláštní zákon z roku 1950, tedy z doby korejské války.

Tato legislativa, takzvaný zákon o obranné výrobě, dává americké vládě právo, aby soukromým firmám v USA nařídila, co mají vyrábět. Předchozí prezident Donald Trump i současný šéf Bílého domu Joe Biden legislativu využili v reakci na pandemii covidu.

Trump například nařídil automobilce GM výrobu ventilátorů a firmě 3M produkci respirátorů. Biden nyní navíc zákon uplatnil k zajištění americké průmyslové výroby baterií do elektromobilů. A podle některých členů Kongresu by měl Bílý dům tuto legislativu nyní využít právě i k navýšení produkce potřebných zbraní pro Ukrajinu.

Na uplatnění zákona se ministra obrany Lloyda Austina minulý týden během jeho slyšení ptal senátor Richard Blumenthal. "Silně tlačíme na (obranný) průmysl, aby s výrobou těchto položek co nejrychleji pokročil," vyhnul se Austin přímé odpovědi. Připustil nicméně, že "přinejmenším v jednom z případů to není jednoduchý úkol", čímž patrně myslel střely Stinger.

Výzbroj Varšavské smlouvy

Ukrajina mezitím nyní žádá i dodávky těžkých zbraní, tanků, obrněných vozidel a děl, které by potřebovala proti předpokládanému ruskému útoku na východě země. Možné přímé dodávky z USA ale kromě jiného komplikuje i fakt, že ukrajinští vojáci nejsou na jejich ovládání zaškoleni.

Nabízí se ovšem, aby tuto pomoc poskytly spojenecké země, které disponují někdejší technikou Varšavské smlouvy. Česko a podle posledních zpráv i Polsko už Ukrajině poslaly tanky T-72, Slovensko protiletadlový raketový systém S-300.

Američané na Slovensko výměnou zapůjčili protiraketový systém Patriot. Poláci pak před nedávnem z USA podepsali zakázku na 250 tanků Abrams. První várku těchto strojů by měli z Ameriky obdržet už letos v létě.

Putin: Střet s Ukrajinou byl nevyhnutelný. Vybírali si čas k útoku (12. 4. 2022)

„Střet byl nevyhnutelný. Už si vybírali čas k útoku.“ Putin promluvil o válce s Ukrajinou na stavbě kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy