Cesta do Chorvatska se protáhne. Na hranicích Schengenu se od pátku zpřísní kontroly

Simone Radačičová Ondřej Houska Simone Radačičová, Ondřej Houska
5. 4. 2017 17:01
Čeští turisté, kteří vyrazí letos na dovolenou do Chorvatska, se musí připravit na kolony na hranicích. Už tento pátek vstupuje v platnost přísnější opatření - na jeho základě se budou provádět systematické kontroly všech, kteří odjíždějí nebo přijíždějí do schengenského prostoru. A tedy i občanů Evropské unie. Prvním testem budou Velikonoce, kdy se očekává první velký nápor turistů.
Na pláži ve Splitu.
Na pláži ve Splitu. | Foto: ČTK

Záhřeb/Praha - Turisté, kteří vyrazí na dovolenou do Chorvatska, se musí připravit na delší čekání na hranicích a kolony.

Už tento pátek vstupuje v platnost přísnější opatření. Na jeho základě budou systematicky kontrolováni všichni lidé, kteří odjíždějí nebo přijíždějí do schengenského prostoru.

V něm ale Chorvatsko, kam každoročně zamíří desítky tisíc českých turistů, zatím není.

Až dosud přitom platilo, že kontroly se u občanů s unijním pasem prováděly pouze namátkově.

Chorvatská média varují, že na hraničních přechodech s Maďarskem a ve větší míře se Slovinskem se tak zřejmě budou tvořit kolony a prodlouží se doba čekání. Zatím ale není jasné, jak moc.

První velký test: Velikonoce

První velký test přijde už brzy. Na Velikonoce čeká Chorvaty první silnější nápor turistů, který prověří, jak se úředníci na hranicích na přísnější opatření připravili.

Nově se budou na hranicích kontrolovat pasy v databázi Schengenského informačního systému (SIS). Dále v databázi ukradených a ztracených dokumentů mezinárodní policejní organizace Interpol a nakonec i v národní databázi.

Současně projdou rychlou kontrolou skenerem i státní poznávací značky.

Slovinská policie radí, aby si všichni turisté ověřili platnost svých pasů. Dopředu si taky mají zjistit, zda se na jimi vybraném hraničním přechodu netvoří příliš dlouhé fronty. V případě nutnosti by tak svoji trasu změnili a využili méně frekventovaný přechod.

Policie také doporučuje, aby se návštěvníci vyhnuli přechodům během svátků nebo o víkendech, kdy se čeká nejsilnější nápor.

"Podle dostupných informací nebudou zjednodušené kontroly ani v době svátků nebo turistické sezony," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zahraničí.

Chorvatsko je pro Čechy destinací číslo jedna. Loni do něj zavítalo na 828 tisíc lidí, což byl meziroční skok o 15 procent.

Důvod? Odhalit teroristy

Na tom, že budou na vnějších hranicích schengenského prostoru systematicky kontrolováni všichni, tedy i občané zemí Evropské unie, se státy EU včetně Česka dohodly už loni. Opatření nyní vstupuje v platnost.

Hlavním důvodem přísnějších kontrol je snaha odhalit případné teroristy nebo jejich pomocníky.

Několik tisíc občanů zemí EU v minulých letech odjelo do Sýrie, kde se připojili k džihádistické organizaci Islámský stát. Řada z nich se postupně vrací zpět. Podle odborníků by se v Evropě mohli pokusit o teroristické útoky.

Systematické kontroly všech lidí, kteří do schengenského prostoru přijíždějí nebo z něj odjíždějí, by měly země EU provádět na všech hranicích. Tedy vzdušných, námořních i pozemních.

Pokud by to vedlo k neúnosným frontám na konkrétních přechodech, může daná země začít provádět kontroly pouze namátkové.

Česko sousedí pouze se státy Schengenu, takže na svých pozemních hranicích žádné kontroly provádět nemusí. Zpřísnění se týká jen českých letišť a na nich pouze lidí, kteří z nich budou odlétat do zemí mimo Schengen nebo se budou z těchto států do Česka vracet.

Češi kvůli obavám z možných teroristických útoků mění svoje zvyky, dovolenou ale nevynechávají, říká zástupce cestovních kanceláří Jan Papež. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy