Cesta do Chorvatska se protáhne. Na hranicích Schengenu se od pátku zpřísní kontroly

Čeští turisté, kteří vyrazí letos na dovolenou do Chorvatska, se musí připravit na kolony na hranicích. Už tento pátek vstupuje v platnost přísnější opatření - na jeho základě se budou provádět systematické kontroly všech, kteří odjíždějí nebo přijíždějí do schengenského prostoru. A tedy i občanů Evropské unie. Prvním testem budou Velikonoce, kdy se očekává první velký nápor turistů.
Na pláži ve Splitu.
Na pláži ve Splitu. | Foto: ČTK

Záhřeb/Praha - Turisté, kteří vyrazí na dovolenou do Chorvatska, se musí připravit na delší čekání na hranicích a kolony.

Už tento pátek vstupuje v platnost přísnější opatření. Na jeho základě budou systematicky kontrolováni všichni lidé, kteří odjíždějí nebo přijíždějí do schengenského prostoru.

V něm ale Chorvatsko, kam každoročně zamíří desítky tisíc českých turistů, zatím není.

Až dosud přitom platilo, že kontroly se u občanů s unijním pasem prováděly pouze namátkově.

Chorvatská média varují, že na hraničních přechodech s Maďarskem a ve větší míře se Slovinskem se tak zřejmě budou tvořit kolony a prodlouží se doba čekání. Zatím ale není jasné, jak moc.

První velký test: Velikonoce

První velký test přijde už brzy. Na Velikonoce čeká Chorvaty první silnější nápor turistů, který prověří, jak se úředníci na hranicích na přísnější opatření připravili.

Nově se budou na hranicích kontrolovat pasy v databázi Schengenského informačního systému (SIS). Dále v databázi ukradených a ztracených dokumentů mezinárodní policejní organizace Interpol a nakonec i v národní databázi.

Současně projdou rychlou kontrolou skenerem i státní poznávací značky.

Slovinská policie radí, aby si všichni turisté ověřili platnost svých pasů. Dopředu si taky mají zjistit, zda se na jimi vybraném hraničním přechodu netvoří příliš dlouhé fronty. V případě nutnosti by tak svoji trasu změnili a využili méně frekventovaný přechod.

Policie také doporučuje, aby se návštěvníci vyhnuli přechodům během svátků nebo o víkendech, kdy se čeká nejsilnější nápor.

"Podle dostupných informací nebudou zjednodušené kontroly ani v době svátků nebo turistické sezony," uvedlo ve svém prohlášení ministerstvo zahraničí.

Chorvatsko je pro Čechy destinací číslo jedna. Loni do něj zavítalo na 828 tisíc lidí, což byl meziroční skok o 15 procent.

Důvod? Odhalit teroristy

Na tom, že budou na vnějších hranicích schengenského prostoru systematicky kontrolováni všichni, tedy i občané zemí Evropské unie, se státy EU včetně Česka dohodly už loni. Opatření nyní vstupuje v platnost.

Hlavním důvodem přísnějších kontrol je snaha odhalit případné teroristy nebo jejich pomocníky.

Několik tisíc občanů zemí EU v minulých letech odjelo do Sýrie, kde se připojili k džihádistické organizaci Islámský stát. Řada z nich se postupně vrací zpět. Podle odborníků by se v Evropě mohli pokusit o teroristické útoky.

Systematické kontroly všech lidí, kteří do schengenského prostoru přijíždějí nebo z něj odjíždějí, by měly země EU provádět na všech hranicích. Tedy vzdušných, námořních i pozemních.

Pokud by to vedlo k neúnosným frontám na konkrétních přechodech, může daná země začít provádět kontroly pouze namátkové.

Česko sousedí pouze se státy Schengenu, takže na svých pozemních hranicích žádné kontroly provádět nemusí. Zpřísnění se týká jen českých letišť a na nich pouze lidí, kteří z nich budou odlétat do zemí mimo Schengen nebo se budou z těchto států do Česka vracet.

Češi kvůli obavám z možných teroristických útoků mění svoje zvyky, dovolenou ale nevynechávají, říká zástupce cestovních kanceláří Jan Papež. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly v pražském Braníku si vyžádal škodu deset milionů

Pondělní požár haly v Modřanské ulici v Praze si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun. Příčiny vzniku požáru zatím nejsou známy. Zraněn nebyl při požáru nikdo. Vyplývá to z informací na webu hasičů. S likvidací ohně se hasiči v pondělí potýkali 13 hodin. V úterý dopoledne se na místo vrátí vyšetřovatelé.

K požáru zděné haly v pražském Braníku, kde bylo uskladněno různé zboží včetně oblečení nebo nábytku, vyjížděli hasiči před 06:00. Ještě ráno se propadla střecha objektu a k hořícímu materiálu se hasiči dostávali jen obtížně. Zásah proto trval dlouho. Už po ránu byl oheň podle informací pražských hasičů pod kontrolou, hasiči pak ale ještě vyhledávali skrytá ohniska. Až kolem 19:00 hasiči oznámili, že všechny jednotky z místa odjíždějí.

Požár v pondělí zastavil na několik hodin automobilovou i tramvajovou dopravu. Až před 15:00 byla Modřanská ulice znovu zcela průjezdná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy