Jerevan/Baku - Ázerbájdžán v neděli ohlásil jednostranné ukončení palby a bojových operací u Náhorního Karabachu, aby vyhověl výzvám mezinárodního společenství. Podle Arménů ale boje pokračují. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli ujistil, že Turecko bude Ázerbájdžán podporovat až do konce.
"Ozbrojené síly Ázerbájdžánu zastavily protiofenzívu a odvetná opatření proti nepříteli a přistoupily k posílení obrany osvobozených území," uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Současně varovalo, že odpoví "všemi prostředky", pokud Arméni nepřestanou s provokacemi.
Karabašské ministerstvo: Ázerbájdžánci pokračují v palbě
"Ázerbájdžánci bez ohledu na prohlášení (o ukončení palby) pokračují v palbě na jednotlivých úsecích frontové linie," uvedlo naopak karabašské ministerstvo obrany podle agentury RIA Novosti.
Agentura TASS citovala z prohlášení arménského ministerstva obrany, podle kterého karabašské jednotky přešly do protiútoku a dobyly zpět strategickou výšinu, kterou v sobotu ovládla ázerbájdžánská vojska. Dva muži byli při této operaci raněni. Na dalších úsecích fronty prý nepřítel ztratil dva tanky a bojové vozidlo pěchoty.
"Arménie nechce mír, nechce opustit okupovaná území a vyvinula veškeré úsilí na to, aby v co největší míře zachovala dosavadní stav," prohlásil prezident Alijev na poradě ázerbájdžánské bezpečnostní rady; prezidentovo vystoupení odvysílala televize. Připomněl, že o řešení karabašského konfliktu se jedná už dvě desetiletí, a obvinil Arménii, že v klíčových okamžicích sahala po provokacích. "Neporušili jsme příměří, jen jsme důstojně odpověděli na provokace (...) Arménie uštědřila veliký úder mírovému procesu," prohlásil o nejnovějším vyhrocení situace.
Boje, které propukly v noci z pátku na sobotu, si vyžádaly nejméně tři desítky mrtvých a jsou označovány za nejvážnější od roku 1994, kdy bylo uzavřeno příměří ve válce o převážně Armény osídlenou oblast, která se za pomoci Arménie odtrhla od Ázerbájdžánu. Další oběti dosud nejsou hlášeny.
Arménie podle nepotvrzených zpráv médií přesouvá do Náhorního Karabachu jako posily taktické rakety Točka-U, raketomety Smerč, obrněnou techniku a bitevní letadůa. V samém Karabachu úřady údajně mobilizují dobrovolníky a připravují se na povolání záložníků do jednotek, i když současně ujišťují, že mají situaci pod kontrolou.
Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo ovládnutí několika strategických výšin a obcí v Náhorním Karabachu. Přiznalo ztrátu 12 vojáků, bitevního vrtulníku a tanku, ale Arméni prý přišli o stovku vojáků, 15 děl a šest tanků. Jerevan tato tvrzení odmítl jako dezinformaci. Podle arménského prezidenta v bojích bylo zabito 18 vojáků a dalších 35 utrpělo zranění.
Úřad proarménského karabašského prezidenta tvrdí, že při ázerbájdžánském ostřelování zemřel 12letý chlapec a dvě další děti byly zraněny.
Přestřelky pokračují nehledě na výzvy z Ruska, Spojených států, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě k ukončení palby. "Opačné stanovisko vyjádřilo Turecko, které vyjádřilo solidaritu a rozhodnou podporu Ázerbájdžánu," napsal ruský server Newsru.com.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v neděli ujistil, že Turecko bude Ázerbájdžán v konfliktu s Arménií podporovat až do konce. "Modlíme se, aby naši bratři zvítězili a utrpěli co nejmenší ztráty," prohlásil během návštěvy Spojených států.