Náhorní Karabach

Boje v Karabachu pokračují i přes jednání diplomatů

Arménské a ázerbájdžánské síly v pátek pokračovaly v bojích o Náhorní Karabach, zatímco Spojené státy podnikly další diplomatický pokus o ukončení nejkrvavějšího konfliktu v horské enklávě za déle než čtvrtinu století, uvedla agentura Reuters. Agentura AP označila páteční střety za těžké.

Ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo separátně jednal se šéfy arménské a ázerbájdžánské diplomacie ve snaze ukončit téměř měsíc trvající krveprolití. Boje si podle ruského prezidenta Vladimira Putina vyžádaly od 27. září už skoro 5000 životů.

Prezident Donald Trump podle Reuters hovořil o pokroku, ale nesdělil žádné podrobnosti a odmítl říci, zda hovořil s vůdci obou zemí. "Spolupracujeme s Arménií. S Arménií máme velmi dobré vztahy. Uvidíme, co se stane," řekl novinářům v Oválné pracovně.

Hrstka demonstrantů z obou stran, kteří drželi arménské a ázerbájdžánské vlajky a transparenty, vykřikovala dnes hesla před ministerstvem zahraničí.

Zdroj: ČTK

Ázerbájdžán je připraven jednat o Karabachu, ale bez ústupků

Ázerbádžánský prezident Ilham Alijev v pátek prohlásil, že je připraven vrátit se k jednáním o Náhorním Karabachu, ovládaném arménském separatisty, ale že není ochoten udělat ústupky Arménii. Žádná jiná země podle něj nemůže ovlivnit ázerbájdžánské odhodlání v tomto konfliktu získat zpět své území.

Alijev v televizním poselství k národu prohlásil, že k žádným rozhovorům by nemohlo dojít, pokud by Arménie trvala na tom, že Náhorní Karabach je součástí arménského území. Prohlásil také, že použití síly změnilo skutečnosti na místě a prokázalo, že spor má vojenské řešení.

Ázerbájdžánská armáda podle prezidenta v pátek "osvobodila od okupantů" devět obcí v Karabachu, což označil za "historické vítězství". Arménské ministerstvo obrany podle agentury TASS dobytí jedné ze zmíněných obcí, Gadrutu, popřelo. "Zrovna jsem v Gadrutu a bůhvíproč vidím okolo jen samé Armény," uvedl mluvčí ministerstva Arcrun Ovannisjan.

"Arménie musí přijmout základní principy urovnání konfliktu a opustit okupovaná území. Jediným východiskem, aby se (Arméni) zachránili, je opustit naše území," prohlásil Alijev. "Na všech úsecích fronty Ázerbájdžán upevňuje své pozice. Donutíme agresora k míru. V tom spočívá hlavní cíl operace," zdůraznil.

Zdroj: ČTK

Arméni hlásí po nočních bojích v Náhorním Karabachu 30 mrtvých

V Náhorním Karabachu v noci na čtvrtek pokračovaly boje mezi arménskými separatisty a Ázerbájdžánem. Cílem ostřelování bylo hlavně středisko této oblasti město Stěpanakert, a podle ázerbájdžánských úřadů také přilehlé obydlené oblasti Ázerbájdžánu. Ministerstvo obrany této separatistické oblasti ohlásilo na arménské straně 30 mrtvých vojáků.

Ve Stěpanakertu celou noc zněly poplašné sirény a následovaly ohlušující exploze munice. Podle místních úřadů bomby dopadaly i do obydlených míst a ve městě je vidět nevybuchlé rakety i krátery po explozích. Zbraně separatistů zasáhly podle ázerbájdžánských úřadů oblasti Terte, Agdam, Agjabedi a Goranboy. "Jsou tam mrtví a ranění," uvedlo ázerbájdžánské ministerstvo obrany. 

Přesné počty obětí bojů nejsou známy, uvádí se 300 až 400 mrtvých, mezi nimiž je asi 50 civilistů. Baku ale své vojenské ztráty neohlašuje a obě strany tvrdí, že protivníkovi způsobily těžké ztráty. Ministerstvo obrany Náhorního Karabachu ve své čtvrteční zprávě uvedlo, že na této straně je 350 mrtvých vojáků.

Zdroj: ČTK

V Karabachu pokračují boje, hlavním městem otřásly výbuchy

Vzájemným ostřelováním arménských a ázerbájdžánských sil v neděli pokračoval konflikt o horskou enklávu Náhorní Karabach, který propukl minulou neděli. Karabašskou metropolí Stěpanakert otřásly výbuchy, podle ministerstva zahraničí neuznávané republiky jej zasáhlo ázerbájdžánské ostřelování. Baku oznámilo, že se pod palbou arménských sil ocitla ázerbájdžánská města, píší zahraniční agentury.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev dnes v televizním projevu Arménii vyzval, aby přišla s časovým rozvrhem stažení z Náhorního Karabach a okolního ázerbájdžánského území. Země podle něj třicet let čekala na znovunabytí svého území. "Náhorní Karabach je ázerbájdžánské území. Musíme se tam vrátit a vrátíme se tam," řekl Alijev. K uzavření příměří vyzval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. 

Ve Stěpanakertu se v 9:30 ráno místního času (7:30 SELČ) rozezněly výstražné sirény, které následovalo několik výbuchů. Karabašské ministerstvo zahraničí za jejich původce označilo rakety "ozbrojených sil Ázerbájdžánu". Město se v uplynulých dnech ocitlo pod palbou hned několikrát, ostřelování tamní obyvatele donutilo uchýlit se do sklepů či krytů. V noci ze soboty na neděli se metropole ocitla bez elektřiny.

Zdroj: ČTK

Minibus s novináři v Karabachu zasáhla střelba, zranění nejsou

Minibus s ruskými a arménskými novináři zasáhla v Náhorním Karabachu dělostřelecká palba. Oznámila to agentura Ria Novosti s tím, že nikdo nebyl zraněn. Kromě zpravodaje agentury Ria Novosti v minibusu cestovali reportéři ruské stanice Pervyj kanal, čtyři arménští novináři a americký dobrovolník, jenž pracuje v Jerevanu.

Minibus se do palby dostal ve chvíli, když odjížděl z Martakertu. "V blízkosti autobusu zazněl výbuch. Tlaková vlna vyrazila boční okno. Novináři spadli na podlahu. Autobus ještě kousek jel, potom ale padlo rozhodnutí zastavit se a schovat se v úkrytu," popsal zpravodaj ruské agentury. Když ostřelování utichlo, novináři se vrátili do města.

Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami o horskou enklávu Náhorní Karabach pokračují už šestým dnem. Obě strany tvrdí, že nepříteli způsobily značné ztráty. Současné boje jsou označovány za nejtěžší od 90. let minulého století.

Zdroj: ČTK
Pokračovat