Mysleli jsme, že jedeme na Donbas. A oni nás posílají do Sýrie, stěžují si ruští vojáci

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
18. 9. 2015 12:55
O nasazení Rusů v Sýrii se doposud jen spekulovalo. Nyní čtyři vojáci z povolání vylíčili, jak měli být i s novou technikou posláni do občanskou válkou zmítané země. "Řekli nám, že tam bude vedro, abychom nezapomínali na hygienu, že nesmíme opouštět prostor základny. Instruovali nás, jak se chovat v zajetí a při výslechu."
Z techniky se sundávala registrační čísla. Obdobně jako při loňské anexi Krymu. Archivní foto.
Z techniky se sundávala registrační čísla. Obdobně jako při loňské anexi Krymu. Archivní foto. | Foto: Reuters

Moskva - Svědectví o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii v posledních týdnech přibývají geometrickou řadou. Doposud ale šlo hlavně o zdroje ze západních tajných služeb, zprávy ze Sýrie nebo analýzu satelitních snímků.

Nyní se poprvé objevuje svědectví z ruské strany o tom, že vojáci jsou posíláni do občanskou válkou zmítané války, kde by měli pomoci režimu prezidenta Bašára Asada v boji proti povstalcům i Islámskému státu.

A že zdaleka ne všichni jsou z toho nadšeni.

Čtyři vojáci z povolání se kvůli tomu obrátili na novináře ze serveru Gazeta.ru, kteří jejich příběh se zachováním anonymity zveřejnili.

Cesta do "horké země"

V polovině srpna velení jedné z jednotek na Dálném východě vybralo dvacet nejperspektivnějších vojáků a vytvořilo novou rotu s tím, že 27. srpna měli odjet spolu se zbrusu novou technikou do Novorossijsku. Těsně před odjezdem je velitel svolal a oznámil jim, že je mohou poslat do "horké země".

"Řekli nám, že tam bude vedro, abychom nezapomínali na hygienu, že nesmíme opouštět prostor základny. Instruovali nás, jak se chovat v zajetí a při výslechu. Ale kam jedeme, nám neřekli s tím, že jde o tajný rozkaz z generálního štábu," vzpomíná jeden z vojáků na začátek jejich anabáze.

Vlak s vojenskou technikou jel překvapivě rychle, zjevně měl prioritu. Když se blížili k Rostovu, usoudili, že jedou na Donbas. Když ale Rostov projeli, oddechli si, ale vzpomněli si na syrský konflikt. "Mysleli jsme si, že jedeme na Donbas, a oni nás posílají do Sýrie," říká jeden z vojáků.

Na základně na okraji Novorossijsku jim bylo řečeno, že na Blízký východ odjedou až 17. září. Přístav je prý zcela přeplněný.

Technika bez insignií, jako na Krymu

Neoficiálně se vojáci dozvěděli, že do Sýrie již odjela jednotka ze severokavkazského Bujnaksku s obrněnými transportéry. "Z techniky jsme sundávali registrační čísla. Mluvilo se o posílení nějaké letecké základny, jeden z lidí v přístavu nám říkal, že naši už tam bojují čtyři měsíce," vzpomíná na neoficiální informace jeden z vojáků.

Tuto středu dorazil představitel generálního štábu a potvrdil, že budou posláni do syrské Latákíje na tamní leteckou základnu, a nevyloučil, že budou zapojeni do pozemních bojů. Písemný rozkaz ale neukázal s tím, že jde o státní tajemství.

To ovšem čtveřici vojáků neuspokojilo. Upozorňovali na to, že bez písemného rozkazu není jasné, jestli budou pojištěni, jaké budou garance, pokud se jim něco stane. Také žádali, aby byli očkováni pro pobyt na Blízkém východě.

"Odmítači byli vždycky, v Afghánistánu, v Čečensku. Ti lidé si prostě špatně vybrali povolání, vždyť za výplatu a různé výhody voják chápe, že může riskovat své zdraví a život," řekl serveru Gazeta.ru vojenský soudce, který nechtěl být jmenován. Ten ale pochybuje, že by vojáky někdo do Sýrie poslal bez písemného rozkazu.

"Samozřejmě, je tajný a v praxi ho neukazují všem, ale přinejmenším velitelé se s ním určitě seznámili. Musíte chápat, že tajné operace byly a budou, protože vlády ne vždy chtějí některé věci dělat otevřeně," říká s tím, že je chybou, že vojáci nebyli přesně informováni o pojištění a kompenzacích. Myslí si, že naprostá většina vojáků do Sýrie odjede.

"Jasně, pár lidí z armády odejde, ale ostatní, poté, co jim to všechno správně vysvětlí, stejně pojedou. V regionech stejně není jiná práce, aby se jí tak jednoduše vzdávali," myslí si vojenský soudce.

 

Právě se děje

Další zprávy