Zapomeň na Ukrajinu, hledej Rusy v Sýrii. Web zaplavily důkazy o ruských vojácích u Asada

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 17. 9. 2015 15:49
Odvrací Rusko pozornost od svého podílu na válce na Ukrajině? Sociální sítě i média začaly propírat kremelskou vojenskou pomoc režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva přiznala, že Damašku poskytuje vojenskou asistenci, zvěsti o budování letecké základny ale popírá. Důkazy, že by přímo v Sýrii bojovali Rusové, rovněž neexistují, ačkoliv se internet hemží jejich fotografiemi.
V posledních dnech se objevují nepotvrzené zprávy, že do Sýrie zamířily i ruské tanky. Ilustrační foto.
V posledních dnech se objevují nepotvrzené zprávy, že do Sýrie zamířily i ruské tanky. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva/Damašek - Ukrajina už není pro uživatele sociálních sítí, kteří na internetu propírají aktivity Ruska, tématem číslo jedna. Vytlačily ji množící se informace o posilování ruských vojenských pozic v Sýrii.

Tandem Rusko-Ukrajina se přitom v tomto porovnání na Twitteru a Google Trends držel v popředí už od roku 2013, napsal server The Moscow Times.

V pondělí nicméně Twitter napočítal téměř 17 000 příspěvků týkajících se tématu Moskva-Damašek, roli Ruska v ukrajinské krizi se jich věnovalo jen okolo tisícovky.

Podobný posun je podle serveru evidentní také v případě mediálního pokrytí. Google News za poslední měsíc eviduje více jak šestkrát víc zpráv týkajících se Sýrie a Ruska než těch vztahujících se k Ukrajině.

Zprávy o budování vojenské základny

Množství zpráv o posilování ruské vojenské přítomnosti v Sýrii se věnuje letišti nedaleko syrského města Latákíja, které je baštou příznivců prezidenta Bašára Asada.

Spekulace rozvířily i zvěsti, že někteří přední ruští váleční zpravodajové přesídlili z východu Ukrajiny právě do Sýrie.

Server The New York Times začátkem měsíce informoval, že Moskva na syrské letiště vysílá speciální vojenský tým, přenosné zařízení pro řízení letového provozu a ubytovací jednotky s kapacitou až 1000 míst, jež mohou značit, že se prezident Vladimir Putin připravuje na výrazné rozšíření pomoci, kterou Rusko syrské vládě poskytuje.

Syrská státní agentura SANA nicméně před pár dny napsala, že Rusko do Sýrie vyslalo náklad humanitární pomoci, jehož součástí byl i materiál pro výstavbu stanového tábora pro více než tisíc uprchlíků.

Washington chování Moskvy pečlivě sleduje. "Zaznamenali jsme pohyb lidí a věcí, který naznačuje, že (Rusové) plánují využít základnu jižně od Latákíji jako předsunutou operační leteckou základnu," řekl novinářům mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeff Davis.

Ministr zahraničí John Kerry požádal svůj ruský protějšek Sergeje Lavrova, aby chování vysvětlil.

Zástupce náčelníka ruského generálního štábu Nikolaj Bogdanovskij ve středu večer poprvé připustil, že vybudování ruské letecké základny v Sýrii není nereálné. "Zatím takové plány nemáme, ale nic není vyloučeno," citovala ho agentura TASS.

Informace nezatajujeme, tvrdí Kreml

Ruská média minulý týden veřejně přiznala, že Kreml Asadově armádě dodává lehké zbraně, kamiony a obrněné transportéry.

Syrská armáda je už začala používat. "Byly nám doručeny nové zbraně, nové typy zbraní a syrská armáda se cvičí v jejich užívání. Některé z nich už použila. Jsou velmi účinné a velmi přesné, cíle zasahují s velkou přesností," sdělil ve čtvrtek armádní zdroj Reuters.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová odmítla nařčení ze zatajování informací o poskytnutí vojenského materiálu. Ačkoliv objem pomoci nekomentovala, podle ruských novinářů dodávky od srpna výrazně stouply.

Kreml se odvolává na platné uzavřené obchodní dohody. Kromě informací o lehkých zbraních se ale objevují i zprávy, že Rusko do Sýrie přesunulo několik tanků. Agentura Reuters minulý týden - s odvoláním na zdroje z Libanonu - napsala, že Rusové do Sýrie poslali dvě lodě a další nákladní letouny. Nepotvrzené zprávy pak hovoří i o vyslání malé jednotky námořní pěchoty.

Pokud jde o zbraně, patří Sýrie dlouhodobě k největším zákazníkům Ruska.

Moskva si pak už od počátku 70. let minulého století pronajímá v Sýrii vojenské zařízení v přístavu Tart, které využívá jako svoji námořní základnu ve Středozemním moři. Oficiálně se nicméně jedná pouze o tzv. "bod materiální a technické podpory".

Do bojů Rusko nezasahuje, tvrdí Sýrie

Zprávy o posilování vojenské přítomnosti Ruska v Sýrii podněcuje krom jiného i řada snímků kolujících po sociálních sítích.

Server BBC například upozornil na fotografie ruských vojáků pózujících před portréty Putina a Asada, které byly zřejmě pořízeny právě v Sýrii. Mnohé z nich jsou přitom doplněny údaji o tom, kde přesně měly vzniknout - například v okolí Homsu, jednoho z epicenter bojů mezi povstalci a syrskou armádou.

Syrští představitelé nicméně tvrdí, že Rusové se bojů neúčastní. Počet poradců, které Kreml svému spojenci posílá, ale podle nich za poslední rok výrazně stoupl.

Důkazy, že ruští vojáci bojují přímo v Sýrii, neexistují, potvrzuje řada médií.

Pomáháme v boji proti extremistům, tvrdí Moskva

Prezident Putin minulý týden označil poznámky o zapojení Rusů do bojů za "předčasné". Moskva podle něj Syřanům pomáhá v boji proti radikálům z Islámského státu (IS) a dalším extremistickým skupinám.

"Podporujeme vládu v Sýrii... v boji proti agresi teroristů. Poskytujeme - a budeme jí i dále poskytovat - potřebnou vojenskou technickou asistenci. A naléháme na další země, aby se k nám připojily," nechal se slyšet s tím, že pokud by Rusko syrské vládě nepomáhalo, "do Evropy by mířilo ještě více uprchlíků, než tomu je dnes".

"Bez aktivní účasti syrských úřadů a armády by bylo nemožné vyhnat teroristy ze země, a z regionu obecně, a ochránit multietnické syrské obyvatelstvo různých vyznání před zkázou."

Režim prezidenta Bašára Asada nicméně za teroristy označuje také některé povstalce z řad opozice.

Odpoutání pozornosti od Ukrajiny

Někteří z analytiků, které oslovil server The Moscow Times, se domnívají, že zprávami o vojenské pomoci Sýrii se Kreml ve skutečnosti snaží odpoutat pozornost od dění na Ukrajině.

"Sýrie je pro Západ větším problémem, takže Rusko může využít rozruchu okolo ní, aby zakrylo to, co se děje na Ukrajině,“ uvedl například nezávislý analytik Dmitrij Oreškin.

"Kremlu je jasné, že neexistuje dobrá strategie, jak odejít z konfliktu na východní Ukrajině. Sýrie je dobrým způsobem, jak rozptýlit pozornost, zatímco je situace na Ukrajině zamrzlá," doplnil.

 

Právě se děje

Další zprávy