Muzeum v Ázerbájdžánu vystavuje figuríny mrtvých vojáků. Fašismus, zlobí se Arménie

Martin Novák Martin Novák
15. 4. 2021 15:20
Znechucení a pobouření vyvolalo mezi Armény nové muzeum, které v úterý otevřel v Baku jako první návštěvník ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Muzeum je věnované loňské válce mezi Ázerbájdžánem a Arménií v Náhorním Karabachu.
Prezident Ázerbájdžánu otevírá park vojenských trofejí | Video: Reuters

K vidění jsou tu zničené arménské obrněné transportéry a další vojenská technika, včetně rakety ruské výroby Iskander-M. Vystavené jsou také espézetky arménských automobilů, které padly ázerbájdžánským vojákům do rukou.

Problémem však není technika. Nevoli na arménské straně způsobila hlavně expozice helem patřících zajatým, zabitým či ustupujícím arménským vojákům. A také voskové figuríny těchto vojáků, nainstalované v kasárnách, zákopech či podzemních bunkrech.

Takzvaný Park vojenských trofejí má být oslavou ázerbájdžánského vítězství, Alijev ho ostatně navštívil symbolicky v maskáčích. V konfliktu trvajícím 44 dní Ázerbájdžánci dobyli rozsáhlé území v Karabachu a jeho okolí, které bylo obsazené Armény od války v devadesátých letech minulého století.

První oslavou byla v Baku velká vojenská přehlídka, které se po boku Alijeva zúčastnil i turecký prezident Recep Erdogan. Turecko hrálo ve válce klíčovou roli, jeho výzbroj a zejména bezpilotní letouny Bayraktar přispěly k úspěchu ázerbájdžánské ofenzivy.

Genocidní politika

Voskové figuríny představující arménské vojáky v Parku vojenských trofejí jsou záměrně zobrazeny jako ošklivé, zmatené a odpor vzbuzující postavy. Součástí expozice je také vězení, kde jsou jakoby spoutaní dva arménští zajatci. Jiné figuríny představují mrtvé nebo zraněné vojáky.

Jerevan to označuje za cynismus vzhledem k tomu, že v ázerbájdžánském zajetí se stále nacházejí arménští vojáci.

"Je to potvrzení genocidní politiky. Otevření takového parku se rovná institucionalizované nenávisti vůči Arménům," reagoval arménský ombudsman Arman Tatojan.

"Je to čistý fašismus. Park připomíná expozice o Hitlerových zločinech v různých muzeích ve světě," řekl agentuře AFP arménský historik Mher Barsegjan. "Máme co do činění s teroristickým státem," ulevil si pak v arménském parlamentu poslanec Vladimir Karapetian.

"Veřejně znesvěcují památku obětí války, pohřešovaných osob a válečných zajatců. Ázerbájdžán potvrdil svoji pozici jako světové centrum netolerance a xenofobie," uvedlo v prohlášení arménské ministerstvo zahraničí.

Národní hrdost

Ázerbájdžánský prezident Alijev si to však nemyslí, na své webové stránce označil park za zdroj národní hrdosti. "Každý, kdo výstavu navštíví, se přesvědčí o síle naší armády, uvidí naši silnou vůli a také pochopí, jak bylo těžké dosáhnout vítězství," uvedl Alijev. Dodal, že jeho země vedla válku 21. století a že vojenské operace Ázerbájdžánu nyní pečlivě studují i ve Spojených státech, Velké Británii a Německu.

Válku ukončilo v polovině listopadu příměří dojednané Ruskem. Podle dohody dohlíží na klid zbraní v Náhorním Karabachu pět tisíc ruských vojáků.

Zatímco v Ázerbájdžánu zavládla po válce euforie, v Arménii je politická krize. Premiér Nikol Pašinjan pod tlakem kritiky vypsal na letošní červen nové volby. Opozice mu vyčítá, že je viníkem porážky. Otevřený odpor k Pašinjanovi dávají najevo i armádní důstojníci.

Video: Rusové v oblasti Kelbadžar

Ruští mírotvůrci dorazili do oblasti Kelbadžar. Arméni pláčou, zapalují své domy a odcházejí. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy