Dav Arménů vtrhl do sídla vlády, protestovali za odvolání premiéra Pašinjana

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2021 11:24
Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana v pondělí vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu, informovala agentura Ria Novosti. Protestující hlasitě skandovali a žádali Pašinjanovu rezignaci, poté místo opustili.
Protesty v Jerevanu proti premiérovi Pašinjanovi, 25. února.
Protesty v Jerevanu proti premiérovi Pašinjanovi, 25. února. | Foto: Reuters

Do budovy se podle agentury Interfax podařilo dostat několika desítkám demonstrantů.

Protest organizovaný mládežnickým spolkem jedné z opozičních stran se odehrál v hale v přízemí, kde jsou kanceláře několika ministerstev. Protestující vyzývali jejich zaměstnance, aby se odmítli účastnit schůze Pašinjanových příznivců.

"Chceme Pašinjanovu rezignaci. Svojí akcí jsme ukázali, že pro nás neexistují zavřené dveře a že se můžeme dostat do libovolné vládní budovy," řekl podle Interfaxu jeden z účastníků.

Večer místního času se má v Jerevanu konat pravidelná demonstrace opozice požadující premiérovo odstoupení.

Pašinjan čelí výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach. Kritici ho obviňují, že se dopustil vlastizrady, když podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, která znamenala nejen klid zbraní, ale také postoupení části sporného území. Arménské armádě tehdy hrozil debakl, a tak požádala šéfa vlády, aby přijal podmínky příměří sjednané ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které pro Jerevan znamenaly značné územní ztráty.

Arménská armáda 25. února Pašinjana vyzvala, aby i s celou vládou odstoupil. Požadavek podpořila opozice, sám Pašinjan snahu označil za vojenský převrat, odstoupit odmítl a požádal prezidenta Armena Sarkisjana, aby odvolal náčelníka armádního generálního štábu. Prezident však Pašinjanův požadavek zamítl.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spolupracovnice Navalného Sobolová zastavila svoji předvolební kampaň

Spolupracovnice ruského opozičního představitele Alexeje Navalného Ljubov Sobolová oznámila na facebooku, že zastavuje svoji kampaň před zářijovými volbami do Státní dumy. K tomu rozhodnutí ji podle jejích slov dovedly obavy o bezpečnost svých podporovatelů v situaci, kdy vláda pronásleduje své oponenty, i skutečnost, že jí jako spolupracovnici organizace, která byla prohlášena za extremistickou, kandidovat zakazuje zákon.

Zdroj: ČTK
Další zprávy