Dav Arménů vtrhl do sídla vlády, protestovali za odvolání premiéra Pašinjana

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2021 11:24
Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana v pondělí vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu, informovala agentura Ria Novosti. Protestující hlasitě skandovali a žádali Pašinjanovu rezignaci, poté místo opustili.
Protesty v Jerevanu proti premiérovi Pašinjanovi, 25. února.
Protesty v Jerevanu proti premiérovi Pašinjanovi, 25. února. | Foto: Reuters

Do budovy se podle agentury Interfax podařilo dostat několika desítkám demonstrantů.

Protest organizovaný mládežnickým spolkem jedné z opozičních stran se odehrál v hale v přízemí, kde jsou kanceláře několika ministerstev. Protestující vyzývali jejich zaměstnance, aby se odmítli účastnit schůze Pašinjanových příznivců.

"Chceme Pašinjanovu rezignaci. Svojí akcí jsme ukázali, že pro nás neexistují zavřené dveře a že se můžeme dostat do libovolné vládní budovy," řekl podle Interfaxu jeden z účastníků.

Večer místního času se má v Jerevanu konat pravidelná demonstrace opozice požadující premiérovo odstoupení.

Pašinjan čelí výzvám k rezignaci kvůli porážce v loňské krátké válce o Náhorní Karabach. Kritici ho obviňují, že se dopustil vlastizrady, když podepsal dohodu s Ázerbájdžánem, která znamenala nejen klid zbraní, ale také postoupení části sporného území. Arménské armádě tehdy hrozil debakl, a tak požádala šéfa vlády, aby přijal podmínky příměří sjednané ruským prezidentem Vladimirem Putinem, které pro Jerevan znamenaly značné územní ztráty.

Arménská armáda 25. února Pašinjana vyzvala, aby i s celou vládou odstoupil. Požadavek podpořila opozice, sám Pašinjan snahu označil za vojenský převrat, odstoupit odmítl a požádal prezidenta Armena Sarkisjana, aby odvolal náčelníka armádního generálního štábu. Prezident však Pašinjanův požadavek zamítl.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Veletrh Svět knihy se bude konat až v září

Největší český knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha byl již podruhé odložen. Nejprve se měl místo tradičního květnového termínu konat v červnu, nyní jej pořadatelé chystají na 23. až 26. září. Odklad oznámili v pondělí odpoledne.

"Dospěli jsme k momentu, kdy bychom museli začít s intenzivní komunikací, prodejem vstupenek a dalšími nevratnými kroky. Zároveň neexistují ani orientační informace o tom, jakými pravidly bychom se měli v červnu při organizaci podobné akce řídit," vysvětluje ředitel veletrhu Radovan Auer.

Zmiňuje také fakt, že zatímco v Česku se epidemická situace začíná zlepšovat, v okolních zemích je tomu naopak. "To nás do značné míry limituje při zvaní zahraničních hostů i vystavovatelů," doplňuje Auer. Zářijový termín by měl umožnit přivézt do Prahy zajímavé hosty. Čestným hostem letošního 26. ročníku má být Francie.

Další zprávy