V kopcích se zjevují první příznaky války. Na cestě ruskými checkpointy po Karabachu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 20. 2. 2021 14:00
Stát Náhorní Karabach nikdo neuznává. Má svého prezidenta, parlament a vlajku, ale žádná velvyslanectví. Na severu arménské metropole Jerevan, mezi paneláky ze sovětské éry, stojí vila se schodištěm, sloupy a zahradou, kde vlaje na stožáru karabašská vlajka. Vypadá jako arménská modro-červeno-oranžová trikolora, která má navíc zubaté bílé schody.
Arménský vojenský vůz s rozstříleným předním sklem ve Stěpanakertu.
Arménský vojenský vůz s rozstříleným předním sklem ve Stěpanakertu. | Foto: Martin Novák

Náhorní Karabach (od našeho zvláštního zpravodaje) - Právě zde sídlí kancelář Karabachu, kde vydávají cizincům víza do tohoto neuznávaného a formálně neexistujícího státu. Ne razítkem - jen je připevní svorkou ke stránce v pasu.

Na recepci vyplňuje dotazník a čeká na své povolení také Američanka arménského původu, která pomáhá s rekonstrukcí oblasti. "Snažíme se, aby lidé co nejrychleji opravili střechy a aby se ti, kteří kvůli válce a ostřelování odešli, mohli vrátit," říká.

Mnohamilionová arménská diaspora od konce Sovětského svazu Arménii výrazně finančně pomáhala. Velké komunity žijí v USA, Kanadě, Austrálii, Argentině nebo Francii. Teď to Arménie i Karabach znovu potřebují.

Je několik týdnů po válce, kterou Arméni prohráli a v níž část Karabachu ztratili. Ázerbájdžánská armáda mohutným nasazením bezpilotních bombardérů dobyla zpět území ztracená ve válce v 90. letech minulého století. Před drtivější porážkou Arménii zachránilo Ruskem vyjednané příměří a nasazení dvou tisíc ruských vojáků jako mírových jednotek.

Posvátná, ale nedostupná hora

Cesta do oblasti nedávné války vede z Jerevanu kolem hory Ararat. Pro Armény posvátná hora a národní symbol se z mlhy vynořuje zasněženým vrcholem.

Ačkoliv ze silnice vypadá jako na dosah ruky, Arméni k ní nemohou. Je už za hranicí v Turecku. V nepřátelské zemi, která ve válce výrazně pomohla Ázerbájdžánu a podporovala ho. A v zemi, kde na začátku minulého století zemřelo jeden a půl milionu Arménů při násilnostech známých jako arménská genocida. Turecko-arménská hranice je zavřená, ze silnice jsou vidět strážní věže a drátěný plot.

Silnice vede kolem hory Ararat. Pro Armény posvátné a symbolické, ale zároveň nedostupné. Leží za hranicí nepřátelského Turecka.
Silnice vede kolem hory Ararat. Pro Armény posvátné a symbolické, ale zároveň nedostupné. Leží za hranicí nepřátelského Turecka. | Foto: Martin Novák

Připomínkou zašlých časů jsou zarostlé a místy vytrhané koleje. Vede tudy železnice, kdysi spojující Jerevan a Baku uvnitř Sovětského svazu. Přes třicet let pustne, válčící Ázerbájdžán a Arménie nemají žádné železniční ani silniční spojení.

Po odbočce silnice stoupá do hor. První připomínka toho, že se blíží Náhorní Karabach. Země hlubokých údolí a zalesněných kopců ve vysoké nadmořské výšce. Objevují se také první příznaky války. V konvoji arménské armády jeden vojenský nákladní automobil táhne druhý s rozstříleným předním sklem.

Arménské vojenské vozidlo táhne druhé, zničené během války.
Arménské vojenské vozidlo táhne druhé, zničené během války. | Foto: Martin Novák

"Všichni dělali, co se dalo, ale museli jsme ustoupit. Tohle ale není konec, vrátíme se," říká jeden z vojáků, zatímco pije vodu z horského pramene.

Na silnici, neustále se klikatící nahoru či dolů, následují další a další konvoje. Obří nákladní automobily Kamaz převážejí zničené tanky. Ruské T-72, které ničily bezpilotní letouny turecké a izraelské výroby v ázerbájdžánských službách. Projíždějí desítky Kamazů. Podle odhadů analytiků specializovaného serveru Oryx, využívajícího satelitní fotografie, přišla Arménie o 185 tanků, devadesát obrněných transportérů a velkou část protiletadlové obrany.

Příměří dojednané ruským prezidentem Vladimirem Putinem znamenalo vyslání ruské armády na frontovou linii a na silniční koridor spojující Arménii s Náhorním Karabachem.

"Karabachu, můžeš žít klidně"

Na této silnici je vidět, jak Rusové fakticky ovládají Karabach. U svých kontrolních stanovišť vybudovali z betonových bloků základny se střílnami a zátarasy. Ruské vlajky zdálky upozorňují na ruské kontroly a podél silnice vyrostly billboardy s nápisy oslavujícími vojenské síly Ruské federace.

"Karabachu, můžeš žít klidně," stojí na jednom z plakátů pod fotografií ruských vojáků.

Rusové se nechovají nepřátelsky, ale přísně kontrolují. "Mám tady jednoho občana České republiky, novináře. Co mám dělat?" říká do vysílačky voják. "Máme ho na seznamu. Zkontrolujte ho a pusťte," je slyšet odpověď.

Na dalším kontrolním stanovišti za zhruba dvacet kilometrů má ruská hlídka povídavou náladu. "Jestli nemáte v tom batohu bezpilotní letadlo, tak můžete jet," vtipkuje mladý Rus s černou kuklou na hlavě. Jsou mu vidět jen oči a ústa.

Další při čekání na povolení průjezdu a rozhodnutí velitele základny nabízí cigaretu. "Praha je krásné město, viděl jsem ho v televizi. Já jsem z Krasnojarsku."

"Zastupitelství" Náhorního Karabachu v Jerevanu.
"Zastupitelství" Náhorního Karabachu v Jerevanu. | Foto: Martin Novák

Čas na vtipy a vyprávění ale není na checkpointu u města Šuši. Tady cesta protíná místo, které dobyli v listopadové ofenzivě Ázerbájdžánci. Šuši mají pod kontrolou až těsně po silnici, kde stojí ruské hlídky a předsunuté ázerbájdžánské jednotky vedle sebe. Na stožár elektrického vedení Ázerbájdžánci záměrně pověsili svoji vlajku a vlajku Turecka, vedle velký nápis Šuša.

Strategicky významné město postavené na skále se v azerštině vyslovuje a píše takto, zatímco v arménštině se nazývá Šuši. Jediné písmeno, ale podstatný rozdíl. Vlajky a nápis jsou tak na očích všech Arménů, kteří tudy projíždějí do největšího karabašského města Stěpanakertu. A projet tudy musí, jinudy to nejde.

Karta se obrátila

Sedmihodinová jízda do Stěpanakertu končí sjezdem do hlubokého údolí. Tady lze pochopit, proč je pád Šuši pro Armény takovou katastrofou. Ze Šuši je Stěpanakert dole jako na dlani.

V první karabašské válce odtud Ázerbájdžánci ostřelovali Stěpanakert raketami Grad. Lidé ve městě přežívali měsíce ve sklepích a sledovali ničení svých domů, dokud arménské jednotky Šuši 9. května 1992 nedobyly. Loni se karta po osmadvaceti letech obrátila, Ázerbájdžánci dobyli klíčové město na Arménech. I s velkou katedrálou z 18. století, kterou Arméni zrekonstruovali.

Největší karabašské město Stěpanakert zůstalo v rukou Arménů, ale ze Šuši na kopci ho mají Ázerbájdžánci jako na dlani.
Největší karabašské město Stěpanakert zůstalo v rukou Arménů, ale ze Šuši na kopci ho mají Ázerbájdžánci jako na dlani. | Foto: Martin Novák

"Když projíždím kolem, je to, jako by někdo plival na moji duši. Naše situace je jedním slovem příšerná. Měli jsme se víc bránit a nedopustit takovou porážku. Měli jsme nasadit víc zbraní, všechny síly. Rusové přijeli, protože tady chtějí mít základny a nechtějí sem pustit Turky. Na tom jim záleží," říká s hořkostí Karen Ohanjanjan, stěpanakertský intelektuál a spisovatel, autor několika knih o historii Karabachu.

Soužití obou národů považuje teď za nemožné, ale nechce ani rozdělení Karabachu mezi Arménii a Ázerbájdžán. "Svět by nás měl uznat jako Kosovo," tvrdí Ohanjanjan.

Válka ale karabašské Armény oslabila a svůj osud už nemají výhradně ve svých rukou. Veškerá bezpečnost je nyní v rukou Rusů a Ázerbájdžánci podporovaní Tureckem jsou blízko.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy