Kronika nevýslovného utrpení. Potemnělé muzeum v Jerevanu připomíná genocidu Arménů

Kronika nevýslovného utrpení. Potemnělé muzeum v Jerevanu připomíná genocidu Arménů
Většina sálů je potemnělá. Texty k fotografiím jsou v arménštině, ruštině a angličtině.
V letech 1915 až 1922 zemřelo v Osmanské říši a na území dnešního Turecka 1,5 milionu Arménů. Dnes na kopci nad Jerevanem plane k uctění obětí genocidy věčný oheň.
V roce 1915 dostali velitelé osmanské armády rozkaz všechny vojáky arménského původu odzbrojit a zařadit do takzvaných pracovních táborů. Následně byli zavražděni.
Fotografie z popravy arménských křesťanských duchovních v Haifě.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2021 11:39
První genocida dvacátého století, první masové vyvražďování lidí kvůli jejich původu. V letech 1915 až 1922 se Arméni stali v Osmanské říši obětí organizovaného násilí. Ze dvou milionů jich přežilo jen 500 tisíc. Tragédii připomínají památník a muzeum arménské genocidy v Jerevanu. Podívejte se tam prostřednictvím reportéra Aktuálně.cz a jeho fotografií.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové bude dálnice uzavřená asi do 9:30.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy