Muž, který přišel z mlhy. Útěky severokorejských vojáků se množí, další těsně unikl komandu

Martin Novák Martin Novák
21. 12. 2017 15:22
Více než hodinu po útěku vojáka byla ze severu slyšet prudká palba. Není vyloučeno, že se pokoušel uprchnout další muž.
Do Jižní Koreje uprchl další voják z KLDR | Video: Reuters

Soul - Hustá mlha zahalila ve čtvrtek ráno korejskou hranici. Viditelnost byla jen několik desítek metrů.

Před jihokorejskou hlídkou se krátce po osmé hodině vynořil z této mlhy voják ze severu. Držel zbraň, ale nestřílel. Překročil hranici, aby dezertoval.

Stalo se to jen 40 dní poté, co za mnohem dramatičtějších okolností zběhl jeho kolega, kterého v bezvědomí s šesti kulkami v těle zachránil rychlý převoz helikoptérou a náročná operace lékařů v Soulu.

Nyní po vojákovi, který je důstojníkem s nižší hodností, nikdo nestřílel.

Hranici na jih ale překročila skupina severokorejských pohraničníků, kteří v mlze marně pátrali po zběhovi. Pozdě, byl už v bezpečí.

Jihokorejští vojáci spustili varovnou palbu, a tak se pohraničníci z KLDR vrátili zpět.

Za více než hodinu byla ze severu slyšet prudká palba, ne však směrem k hranici. Co bylo příčinou, je záhada. Není vyloučeno, že se pokoušel uprchnout další muž.

Jeden zběh za druhým

Pro režim diktátora Kim Čong-una jsou množící se útěky přes nejstřeženější hranici světa propagandistickou porážkou.

Letos demilitarizovanou zónu, širokou čtyři kilometry, přešli už čtyři Severokorejci. Nezabránili jim v tom jejich kolegové ani miny ani ostnaté dráty.

Známý dezertér z 13. listopadu O Čchong-song dokonce přijel k hranici ve vojenském automobilu.

Tento čtvrtek navíc úřady v Soulu oznámily, že dva Severokorejci na člunu vpluli do výsostných vod Jižní Koreje, vzdali se a řekli, že se chtějí dostat na jih. Člun objevil jihokorejský armádní letoun při rutinním průzkumném letu.

"Vyšetřujeme podrobnosti. Zejména kdy přesně vypluli ze severokorejského pobřeží. Zdá se, že byli na moři velmi dlouho," uvedlo v prohlášení ministerstvo pro sjednocení v Soulu.

Po moři už letos takto dorazilo do vod Jižní Koreje jedenáct Severokorejců.

Zimy jsou kruté

Na obyvatele KLDR doléhají tvrdé sankce uvalené Radou bezpečnosti OSN kvůli testům atomových zbraní a balistických raket. Dovoz a vývoz omezila i Čína, hlavní obchodní partner Severní Koreje.

Podle profesora ekonomie Nam Sen-voka z univerzity v Soulu se stále více lidí pokouší jakýmkoliv způsobem ze země dostat, protože tvrdé sankce zhoršily už tak špatné životní podmínky obyvatel.

"Zimy jsou pro lidi v Severní Koreji kruté kvůli nedostatku potravin a materiálu na topení," dodává profesor v rozhovoru pro americký deník Wall Street Journal.

Většina Severokorejců prchá do zahraničí přes řeku Jalu na čínské hranici. Není tak dobře strážená a životu nebezpečná jako hranice s Jižní Koreou.

Video: Podívejte se na záznam dramatického útěku severokorejského vojáka ze 13. listopadu

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy