Přípravy na pád Kimova režimu v KLDR vrcholí. Čína a USA už si tajně domlouvají krizový plán

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
21. 12. 2017 7:25
Čína staví na hranicích se Severní Koreou uprchlické tábory. Rusové tam přesouvají protiraketové systémy S-400. Peking mezitím tajně vyjednává s Washingtonem o scénáři pro případ, že totalitní režim v KLDR padne.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s armádními špičkami.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un s armádními špičkami. | Foto: Reuters

Peking - Otázka, co bude dál, až podlehne totalitní severokorejský režim vojenskému tlaku nebo ekonomickým sankcím ze zahraničí, už zaměstnává čím dál více států.

Obejde se to bez boje a tragických následků? A co bude s předpokládanou masivní vlnou uprchlíků z KLDR? Ti zamíří pravděpodobně do Číny. 

Peking se proto rozhodl pro překvapivý krok a tajně už vyjednává s USA. Číňané přitom diskuse o možnosti útoku na KLDR nebo o pádu tamního totalitního režimu doposud striktně odmítali. Ze strachu, že by se už tak napjaté vztahy s diktátorem Kim Čong-unem mohly ještě více zhoršit.

Minulý měsíc ale došlo ke zlomu. Ve Washingtonu se vůbec poprvé k diskusi o válce s KLDR sešli představitelé americké a čínské armády, zjistil list Financial Times.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prozradil, že Spojené státy se zavázaly v případě vypuknutí konfliktu neobsazovat Severní Koreu. "Čínu jsme ujistili, že bychom ustoupili zpět na jih od 38. rovnoběžky," odkázal na hranici mezi Jižní a Severní Koreou vytvořenou na konci korejské války v roce 1953.

Změna postoje

O tom, že Peking překvapivě změnil svůj postoj, mluví i bývalý člen Národní bezpečnostní rady USA Paul Haenle. Podle něj se už administrativa amerického prezidenta George W. Bushe snažila s Čínou podobné rozhovory zahájit. Neúspěšně.

"Nechtěli být vnímáni jako někdo, kdo tajně plánuje se Spojenými státy zničení režimu v KLDR. Mysleli si, že by to situaci ještě zhoršilo. Dnes už jsou podle mě mnohem ochotnější tyto rozhovory vést," vysvětlil.

Přestože to navenek a z výroků státníků nevypadá, Peking ohrožuje případná válka se Severní Koreou stejně jako Spojené státy. A k začátku konfliktu opravdu není daleko. "Podmínky na korejském poloostrově představují největší riziko konfliktu za celá desetiletí," řekl minulý týden na konferenci v Pekingu ředitel centra pro americká studia a poradce čínské diplomacie Š’ Jin-chung.

"Severní Korea je časovaná bomba. Výbuch můžeme jedině oddálit s nadějí, že získáme čas vyjmout jeho rozbušku," citoval jeho slova časopis Newsweek.

Na rostoucí riziko ze strany Severní Koreje reagují i čínské armádní špičky. Jihokorejská média tento týden popsala vojenské cvičení, které Peking provedl loni. Jeho vojáci trénovali zábor jaderného zařízení velmi podobného reaktorům v severokorejském Jongbjonu, tvrdí média v Soulu. Čínské ministerstvo obrany cvičení nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Ruská armáda nedávno přesunula na Dálný východ divizi moderních protiraketových systémů S-400. Podle agentury Interfax to bylo kvůli korejské krizi. 

Na začátku prosince unikly do médií informace o výstavbě uprchlických táborů na čínské straně hranice s KLDR. Podle nich vyrostlo v čínské provincii Ťi-lin pět táborů. Peking ale odmítl zprávy komentovat.

Vojenští experti nicméně předpokládají, že v případě kritické situace by čínská armáda nejspíš překročila hranici do Severní Koreje a okupovala tamní pohraničí, aby zamezila přílivu uprchlíků na vlastní území.

Dramatické záběry z útěku severokorejského vojáka přes hranice do Jižní Koreje:

Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy