Totalitní Severní Korea nejsou jen rakety a bomby. Kimovi hackeři se vypracovali na světovou špičku

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2017 15:18
Severokorejští hackeři kvůli lepšímu ukrývání stop pracují často v zahraničí - v Číně, Malajsii nebo Indii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Washington - Totalitní Severní Korea je schopná ohrozit celý svět.

Zatímco v případě atomové bomby nebo raket jde o zatím jen o spekulace, počítačovým virem se to Severokorejcům opravdu podařilo. Spojené státy v úterý oficiálně připsaly Pchjongjangu zodpovědnost za šíření viru WannaCry z letošního jara.

Zasáhl 150 zemí světa a jeho autoři požadovali za odstranění problémů výkupné. Nebezpečný virus infikoval například počítačovou síť státních nemocnic ve Velké Británii, úřady v mnoha zemích včetně Ruska nebo Číny, dále světové automobilky i další velké firmy.

Drtivá většina obyvatel Severní Koreje přitom nemá přístup k internetu. Specialisté využívaní režimem diktátora Kim Čong-una k hackerským útokům mají přitom výsadní postavení a skvělé podmínky.

Zběhové ze Severní Koreje, kteří ve své bývalé vlasti přišli s touto činností do styku, popisují sofistikovaný systém. Kybernetické "válčení" má na starosti tzv. Jednotka 180, zřízená severokorejskou rozvědkou.

"Má za úkol hackerskými útoky získávat pro režim peníze," řekl agentuře Reuters Kim Heng-kwang, bývalý profesor informatiky, který z KLDR uprchl v roce 2004, ale pořád je v tajném spojení s některými tamními lidmi.

Tvrdí, že v Jednotce 180 pracuje mnoho jeho bývalých studentů.

Severokorejští hackeři opakovaně zaútočili na jihokorejskou burzu s bitcoiny. Dostali se například do e-mailové korespondence bývalého prezidenta Jižní Koreje.

Jsou podezřelí i z toho, že loni získali 81 milionů dolarů útokem na účty centrální banky v jihoasijském Bangladéši. Spojené státy je také spojují s pokusem proniknout do počítačů filmové společnosti Sony Pictures Entertainment. Útoky vedoucí ke KLDR hlásí také Microsoft a Facebook.

"Severokorejští hackeři často pracují v zahraniční, protože tak lépe zametají stopy. Mají krytí jako zaměstnanci obchodních firem," tvrdí Kim Heng-kwang.

Země, ze kterých kyberválečníci vyslaní diktátorem Kim Čong-unem útočí, jsou podle amerických vyšetřovatelů hlavně státy, které mají s KLDR dobré vztahy.

Tedy Čína, Indie nebo Malajsie. Řada útoků, připisovaných Kimovu režimu, je například vedena z čínského města Šen-jang, které leží nedaleko korejských hranic.

Do roku 2009 se severokorejský režim kyberprostoru moc nevěnoval. Pak ale začal do tohoto odvětví mohutně investovat tehdejší diktátor Kim Čong-il, otec současného vůdce KLDR Kim Čong-una.

Financoval moderní vybavení tzv. Univerzity automatizace, ve které se vybraní Severokorejci učí používat pokročilé počítačové programy pod kontrolou armády a rozvědky. 

Podle bývalého pracovníka americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edwarda Snowdena, který uprchl v roce 2013 do Ruska a vyzradil informace o sledování světové elektronické komunikace, ale zaznamenala úspěchy i druhá strana.

Experti z USA a Jižní Koreje dokázali proniknout do klíčových severokorejských počítačových systémů. V jakém rozsahu ale zatím není jasné. 

Podívejte se na záběry ze severokorejského testu mezikontinentální rakety:

Severní Korea oznámila úspěšný test nové mezikontinentální balistické rakety | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy