Zdá se, že ke svému konci se blíží také bojkot dánského zboží. Ne všichni s tím však souhlasí.
Skupina muslimských vzdělanců ze zemí Blízkého východu se během svého bahrajnského setkání shodla na tom, že bojkot dánského zboží, který způsobily dobře známé karikatury proroka Mohameda, by měl být zrušen.
"Arla již musela čelit velkému tlaku a kritice. Je na čase od bojkotu ustoupit," prohlásil jeden z účastníků.
Společnost se omluvila, bojkot může skončit
Důvodem k odstoupení od bojkotu má být snaha vedení největšího dánského prodejce v oblasti Arla Foods jasně se distancovat a veřejně odsoudit kroky (nejen) dánských novinářů.
Dánský prodejce v posledních týdnech zaplavil arabské deníky reklamou jasně odsuzující karikatury.
Zatímco na Blízkém východě tento krok přivítali a společnosti Arla se naskýtá možnost vrátit se zpět na tamní trh, reakce doma v Dánsku byla mnohem chladnější.
"Rozhodli jsme se tyto inzeráty uveřejnit, protože si opravdu myslíme, že náboženství by mělo zůstat nedotknutelné," prohlásil ředitel Arla Foods pro Blízký východ Jan Petersen.
"Jako obchodní společnost jsme se dostali do situace, s níž jsme samozřejmě nepočítali," dodal.
Dánská vláda se odmítla omluvit za zveřejnění karikatur s tím, že chrání svobodu slova.
V posledních týdnech přesto intenzivně lobovala mezi muslimskými vůdci a dokonce se rozhodla zvýšit rozpočet vlastního programu pro Blízký východ. Od příštího roku by tak do regionu mělo z Dánska směřovat téměř dvacet milionů dolarů.
"Brát si obchodní společnosti jako rukojmí není to správné řešení a já jsem rád, že se vše vyřešilo," prohlásil dánský konzul v Dubaji Thomas May.
Žádáme omluvu od státu
Ne všichni muslimové však z rozhodnutím bojkot opustit souhlasí.
"Každý člověk a každá země, která se rozhodne od bojkotu ustoupit, není hodna být muslimskou, dokud se vlády, nikoliv společnosti, neomluví," trvá na svém bývalý děkan káhirské univerzity Abd Al Muti Bajumi.
Profesor islámského práva na téže univerzitě Abdul Helal přesto rozhodnutí muslimských vzdělanců vítá.
"Vyzýváme muslimy, aby nebojkotovali, ale snažili se vyřešit celou věc. Kdykoliv se muslim objeví v západních médiích, jeho obraz je negativní. Bojkot tento stereotyp nezruší," prohlásil.
Řada prodejců však přesto dánské zboží nakupovat nehodlá.
"Bojkot není v našich rukou, ani v rukou vlád. Nakonec stejně rozhodnou kupující," okomentoval celou záležitost jeden z prodejců ve Spojených arabských emirátech.
Konflikt kvůli dvanácti karikaturám se rozhořel v únoru a během následujících protestů a útoku na dánské ambasády po celém světě zemřely desítky osob.
Dánsko muselo dokonce dočasně zavřít ambasády v Libanonu, Sýrii, Íránu, Indonésii a Pákistánu.