Harare - Zimbabwský prezident Robert Mugabe dnes prohlásil, že opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC), s jehož vůdcem Morganem Tsvangiraiem se má za dva týdny utkat ve druhém kole voleb hlavy státu, se v zemi nikdy neujme moci.
Mugabe je podle svých slov odhodlán zabránit tomu i se zbraní v ruce.
„Nikdy nepřijmeme cokoli, co zavání MDC. Že by se ty trapné loutky měly chopit moci v této zemi? To se nestane," hřímal Mugabe na pohřbu bývalého armádního generála.
„Jsme připraveni o svou zemi bojovat, pokud bychom o ni měli přijít stejným způsobem jako naši předkové," dodal Mugabe s odkazem na někdejší britskou koloniální nadvládu.
Čtěte také: V Zimbabwe přituhuje. Každý třetí potřebuje pomoc
Tsvangiraie a desítku jeho stranických kolegů dnes policisté tři hodiny zadržovali na kontrolním stanovišti. Je to tento měsíc už poněkolikáté, co byl opoziční vůdce zatčen.
Generální tajemník MDC Tendai Biti, který byl zatčen ve čtvrtek po návratu z Jihoafrické republiky, dnes stanul před soudem. Prokurátor jej chce obžalovat z velezrady za to, že koncem března prohlásil MDC za vítěze voleb ještě předtím, než byly zveřejněny oficiální výsledky.
I když Zanu-PF přišla ve volbách o svou většinu v parlamentu, Mugabe, jenž je u moci od vyhlášení nezávislosti na Británii v roce 1980, si možnost změny nepřipouští.
Zástupci MDC tvrdí, že při vlně násilností, která se v Zimbabwe po volbách zvedla a z jejíhož rozpoutání obviňují právě Mugabeho, zahynulo už 66 jejich stoupenců. Stěžují si také na pokračující šikanu ze strany státní moci, která podle nich znemožňuje konání čestných voleb.
Mugabe násilnosti naopak připisuje opozici, která je podle něj placena Američany a Brity s vidinou nového opanování země.
„Tato země už nikdy nesmí přijít do područí bílého muže, přímo či nepřímo. My, kteří jsme bojovali za její osvobození, to nedopustíme," prohlásil dnes Mugabe za nadšených ovací tisíců příznivců, mezi nimiž byli i vojáci.
Jak uvedl Mugabe den předtím v projevu k mladým členům Zanu-PF, veteráni boje za nezávislost, jej prý ujistili, že jsou připraveni v případě jeho volební prohry rozpoutat novou válku.
Mugabe válečné veterány využil před několika lety také při násilném zabírání tisíců farem patřících bělošským farmářům. Zimbabwe, považované kdysi za obilnici Afriky, se ale v krátké době ocitlo na pokraji hospodářského krachu.
Inflace přesáhla 165 000 procent, bez práce je 80 procent obyvatel a ze země odešla už více než čtvrtina obyvatel. Podle OSN až čtyři milióny lidí v zemi akutně potřebují pomoc. Její distribuci ale nechal Mugabe před volbami zastavit.