V Zimbabwe přituhuje. Každý třetí potřebuje pomoc

pav
13. 6. 2008 13:00
OSN znepokojena. Režim zastrašuje stoupence opozice
Zimbabwané protestují proti Mugabeho režimu v Kapském Městě v sousední JAR
Zimbabwané protestují proti Mugabeho režimu v Kapském Městě v sousední JAR | Foto: Reuters

Harare - Situace v Zimbabwe, kde má za dva týdny proběhnout druhé kolo prezidentských voleb, se zhoršuje a nejméně třetina obyvatelstva naléhavě potřebuje humanitární pomoc.

Tvrdí to náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes, který o vývoji v ekonomicky zdecimované jihoafrické zemi ve čtvrtek informoval Radu bezpečnosti.

Holmes rovněž označil za "politováníhodné" nedávné rozhodnutí režimu Roberta Mugabeho - který po 28 letech u moci opět usiluje o znovuzvolení - pozastavit před volbami činnost nevládních humanitárních organizací, které distribuují potravinovou pomoc.

Jak Holmes řekl v sídle OSN novinářům, "humanitární situace v Zimbabwe je velice vážná a nejméně čtyři milióny lidí (tedy zhruba třetina populace - pozn. red.) akutně potřebují pomoc".

Armáda zastrašuje opozici

Spojené státy tvrdí, že bezpečnostní síly věrné prezidentu Mugabemu v minulých dnech zabavily americkou potravinovou pomoc a rozdělili ji stoupencům úřadujícího prezidenta.

Také z dokumentů, které získala britská BBC, vyplývá, že armáda v Zimbabwe je aktivně zapojena do Mugabeho předvolební kampaně. Z materiálů údajně vyplývá, že vládní strana Zanu-PF načrtla plán, jak z venkovských oblastí násilně vyžene stoupence opozice.

Šikaně ze strany státní moci jsou vystaveni i představitelé opozičního hnutí za demokratickou změnu (MDC) včetně jeho vůdce a prezidentského kandidáta Morgana Tsvangiraie. Ten byl ve čtvrtek znovu zatčen, v krátké době již potřetí, a později propuštěn.

Trest smrti za opoziční činnost?

Ve vazbě však zůstává generální tajemník MDC Tendai Biti, jehož státní úřady zatkly po návratu z Jihoafrické republiky a obvinily z velezrady, za což mu hrozí trest smrti.

Přívrženec opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) ze severu Zimbabwe ukazuje na klinice v Harare popáleniny, které utrpěl. V zemi probíhá násilná zastrašovací kampaň s cílem umlčet odpor vůči režimu Roberta Mugabeho
Přívrženec opozičního Hnutí za demokratickou změnu (MDC) ze severu Zimbabwe ukazuje na klinice v Harare popáleniny, které utrpěl. V zemi probíhá násilná zastrašovací kampaň s cílem umlčet odpor vůči režimu Roberta Mugabeho | Foto: Reuters

Biti se měl zločinu dopustit v době kolem březnových voleb, když zveřejnil materiál nastiňující strategii transformace země po očekávaném pádu Mugabeho režimu. 

Podle policejního mluvčího bude ale obviněn také za to, že ještě před oficiálním oznámením výsledků označil MDC za vítěze hlasování.

Americký velvyslanec v Harare James McGee vyjádřil nad Bitiho zatčením znepokojení a britský ministr zahraničí David Milliband je označil za součást šikany, která má za cíl narušit regulérní předvolební kampaň.

"Je v zájmu Zimbabwe i celé Afriky, aby nadcházející volby proběhly svobodně a čestně," píše se v dnes zveřejněném otevřeném dopise, který podepsal bývalý tajemník OSN Kofi Annan a 39 dalších bývalých afrických státníků.

 

Právě se děje

Další zprávy