Opoziční zimbabwský lídr nesmí pořádat mítinky

jaa, gaz
6. 6. 2008 16:52
Morgan Tsvangirai byl v pátek opět zatčen
Morgan Tsvangirai
Morgan Tsvangirai | Foto: Reuters

Harare - Policie v Zimbabwe již podruhé ve třech dnech zadržela opozičního kandidáta na prezidenta Morgana Tsvangiraie.

Ten nyní cestuje po zemi v rámci kampaně před druhým kolem voleb, které se má uskutečnit 27. června.

Podle členů jeho Hnutí za demokratickou změnu (MDC) byl kandidát nejprve policejní hlídkou nedaleko města Bulawayo upozorněn, že svou kampaň v oblasti vést nemůže. Poté co tam tajně vnikl a uspořádal několik mítinků, byl zatčen a dvě hodiny vyslýchán na stanici.

Poté zimbabwské úřady zakázaly opozičnímu lídrovi pořádat "několik budoucích shromáždění". Důvodem má být "bezpečnost" kandidáta. Není však zatím jasné, jestli bude zákaz v platnosti až do voleb a jakých oblastí se týká. 

Tsvangirai si pobyl devět hodin na policii i ve středu. Tehdy musel jeho propuštění urgovat jihoafrický prezident Thabo Mbeki.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe
Zimbabwský prezident Robert Mugabe | Foto: Reuters

Organizace mají utrum

Vláda v Zimbabwe omezuje nejen politickou, ale i humanitární činnost. Ve čtvrtek večer až do odvolání zakázala všem zahraničním humanitárním organizacím práci v zemi.

Pozorovatelé se domnívají, že důvodem jsou represe vůči opozici před plánovaným druhým kolem prezidentských voleb 27. června. Zahraniční pracovníci jsou totiž pro režim Roberta Mugabeho nepříjemnými svědky.

Oficiálním důvodem je, že organizace prý podporují opoziční Hnutí za demokratickou změnu (MDC), jehož kandidát Morgan Tsvangirai proti Mugabemu ve druhém kole nastoupí.

Ministr sociálních věcí Nicholas Goche humanitární organizace obvinil z "porušení podmínek jejich registrace".

Přívrženec MDC ukazuje popáleniny, které mu způsobili stoupenci prezidenta Mugabeho
Přívrženec MDC ukazuje popáleniny, které mu způsobili stoupenci prezidenta Mugabeho | Foto: Reuters

"Tímto instruuji všechny soukromé dobrovolnické a nevládní organizace, aby přerušily až do odvolání veškeré operace v terénu," stojí dle Reuters v dopise, který Goche zahraničním pracovníkům rozeslal.

Polovina Zimbabwe trpí podvýživou

Podle náměstka ministra informací Brighta Matongy sdružení distribuovala jídlo pouze stoupencům opozičního MDC.

To humanitární organizace odmítají. Obávají se, že rozhodnutí vlády prohloubí utrpení občanů dvanáctimilionového Zimbabwe, kde je 80ti procentní nezaměstnanost a třetina lidí na humanitární pomoci závisí.

Polovina Zimbabwanů trpí podvýživou.

Vše se změnilo k horšímu poté, co Mugabe ze země před lety vyhnal 4500 bělošských farmářů. Jejich zemědělskou půdu, která dříve přispívala k pověsti Zimbabwe jakožto obilnice Afriky, předal kádrům své politické strany Zanu-PF.

Produkce od té doby klesla o 70 procent. Dalším důsledkem Mugabeho vlády je hyperinflace v řádu desítek tisíc procent.

Humanitární organizace se teď plánují sejít v hlavním městě Harare, aby zvážily další postup.

Zadržení diplomaté

Zimbabwská policie také včera zadržela skupinu pěti amerických a čtyř britských diplomatů a několik hodin je vyslýchala. Jejich místní řidič byl zbit, policisté prořízli kola jejich aut.

Diplomaté v Zimbabwe ověřují zprávy o násilí, kterého se na opozici dopouštějí Mugabeho stoupenci. Podle MDC bylo v posledních týdnech zabito 65 jeho přívrženců.

 

Právě se děje

Další zprávy