Sofia - Ašraf Hadžudž, palestinský lékař, který byl režimem Muammara Kaddáfího odsouzen na doživotí za údajné nakažení stovek dětí virem HIV, popsal německému týdeníku Der Spiegel svůj osmiletý pobyt v libyjském vězení.
Sedmatřicetiletý držitel bulharského občanství řekl, že po zadržení v lednu 1999 byl převezen do zařízení pro výcvik policejních psů, kde ho umístili do klece společně se zvířaty.
"Psům přikázali, aby na mě útočili. Nohu mám od kousání plnou jizev. Také mám velkou díru v koleni," řekl.
Čtěte více
- Libye žádá bojkot Bulharska. Kvůli milosti sestrám
- Sarkozy v Libyi. Vyšla nová diplomatická hvězda?
- Odpouštíme vám, vzkázaly Bulharky svým věznitelům
- Bulharky v Libyi: Trest smrti změněn na doživotí
- Le Figaro: ČR a SR by měly platit Libyi za nakažené HIV
Blogy na Aktuálně.cz
Pavel Telička: S Kadáfím k lepším zítřkůmMučení elektřinou
Dozorci ho často bili a mučili elektrickými šoky. Týrání podle Hadžudžových slov podstupoval občas společně s bulharskými zdravotnicemi. To když je věznitelé umístili nahé do stejné místnosti.
"Dali mi mínusový kabel na prst a plusový na genitálie. Nejbolestivější byla jejich schopnost přidávat sílu elektrickému proudu. Když jsem upadl do bezvědomí, polili mé nahé tělo studenou vodou a vše začalo znovu," vpomínal pro Spiegel palestinský lékař.
Mučení prý trvalo 13 měsíců. Vždy začalo v pět hodin odpoledne a končilo v pět ráno. Bulharské sestřičky měly zažívat to samé.
Podle svých slov Hadžudž viděl, jak byly znásilňovány. Jedna ze zdravotnic už prý nemohla unést zacházení a rozbitým kusem skla si podřezala žíly na zápěstí. Věznitelé ji pak nechali ošetřit v nemocnici a přivezli zpět do cely.
Hadžudž: trýznitele chci žalovat
Šestice byla minulý týden propuštěna na svobodu poté, co EU ve spolupráci s dalšími státy přiměla Tripolis, aby umožnil návrat zdravotníků do Bulharska. Tam si měli doživotní trest odpykat. Už několik minut po příletu do Sofie jim ale byl prominut.
Hadžudž odmítá, že by měl vinu na nakažení 426 libyjských dětí virem HIV. Hygienické podmínky v bengházské nemocnici popsal jako "katastrofální".
Jeho tvrzení v minulosti potvrdili i zahraniční experti, kteří ve prospěch zadrženého lékaře a sestřiček vypracovali několik odborných posudků.
"Neměli jsme jehly, sterilizační přístroj nefungoval a na přestříhávání pupečních šňůr jsme měli jen jedny nůžky," vzpomínal na práci v roce 1998.
Hadžudž chce věznitele, kteří ho mučili, žalovat. "Doufám, že sestřičky budou také svědčit," řekl Spiegelu.