Mučení vězňů v tajném zařízení a ničení nahrávek z výslechů. Možnou šéfku CIA dohání temná minulost

Martin Novák Martin Novák
7. 5. 2018 15:00
Trumpova kandidátka na ředitelku CIA Gina Haspelová má problematickou minulost. Dokonce se chtěla vzdát své nominace v obavách, že neprojde hlasováním v Senátu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Washington - Americkou administrativu Donalda Trumpa provází rychlé odchody klíčových lidí. Rekordu podle listu Washington Post téměř dosáhla Gina Haspelová, kterou Trump navrhl do čela Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Deník zjistil, že se v noci z pátku na v sobotu odehrávalo v Bílém domě drama. Haspelová přišla s tím, že se nominace na šéfku CIA vzdá, protože podle ní přibývá pochybností o tom, že v Senátu získá podporu.

Haspelová má přitom ve středu vypovídat před senátním výborem pro zpravodajské služby, který ji bude do funkce schvalovat.

Až v sobotu se podařilo Trumpovi ji přesvědčit, aby to se nominace nevzdávala. Haspelová má nahradit ve funkci Mike Pompea, který se stal ministrem zahraničí.

Má sice 33letou praxi v práci pro zpravodajskou službu. Její kariéru však provází minimálně dvě kontroverzní události - mučení vězňů v tajné věznici CIA v Thajsku a především zničení videozáznamů s mnohahodinovými výslechy členů al-Káidy a Tálibánu.

Haspelová před výborem bude vysvětlovat svoji roli v těchto událostech. Existenci tajné věznice v Thajsku, kam CIA převážela podezřelé teroristy z Pákistánu a Afghánistánu po 11. září 2001, nikdo oficiálně nepotvrdil.

Více médií ale s odvoláním na nejmenované představitele zpravodajských služeb informovalo o tom, že věznice a výslechové místnosti fungovaly se souhlasem thajské vlády na letecké základně Udon Thani. Haspelová měla výslechy na starosti.

Možná šéfka CIA navíc v roce 2005 zničila videozáznamy zachycující výslechy členů al-Káidy.

Ničení nahrávek

Haspelová v té době působila jako náměstkyně šéfa CIA pro utajované operace Jose Rodrigueze. Není jasné, zda příkaz ke zničení nahrávek vydal Rodriguez sám, nebo zda o tom Haspelová věděla.

Nejasnosti kolem období v letech 2001 až 2005 jsou nyní pro kandidátku na ředitelku CIA problémem.

"Čím více toho o její roli ve vyslýchání vězňů a zničení videozáznamů vím, tím více jsem znepokojená," cituje list Washington Post senátorku za stát Kalifornie Dianne Feinsteinovou.

Ve stočlenném Senátu mají republikáni těsnou většinu: 51 křesel proti 47 křeslům demokratů a dvěma nezávislým. Haspelová nemá zdaleka jisté, že její nominace projde. Očekává se tvrdé "grilování".

Pokud by Haspelová neuspěla, byl by to pro Trumpa další neúspěch v personální politice a musel by hledat nového kandidáta.

Pracovníci CIA při výsleších zadržených členů al-Káidy používali například takzvaný waterboarding. Při něm je hlava vyslýchaného ponořena do vody a dotyčný má pocit, že se topí.

Odpůrci těchto a podobných metod tvrdí, že se neosvědčily a v boji s al-Káidou nebo obecněji s islamistickým terorismem nevedly k žádnému úspěchu.

Podívejte se na rozhovor s bývalým agentem CIA o konci studené války:

Prakticky všichni naši východoněmečtí a kubánští agenti pracovali na konci studené války pro nepřítele, říká bývalý hlavní historik CIA Fischer. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy