KLDR možná propustí tři vězněné Američany. Z pracovního tábora je převezli do hotelu, tvrdí agentura

ČTK ČTK
3. 5. 2018 7:03
Pchjongjang by Američany mohl propustit u příležitosti chystaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa.
KLDR. Ilustrační foto.
KLDR. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Spojené státy ověřují informace, že Severní Korea převezla tři vězněné Američany z pracovního tábora do hotelu nedaleko metropole Pchjongjangu.

S odvoláním na zdroj z vlády Spojených států o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AFP je možné, že KLDR vězněné americké občany propustí u příležitosti chystaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa. Sám Trump na Twitteru naznačil, že by jasněji mohlo být již brzy.

Washington podle zdroje agentury Reuters zatím nemá žádné informace o tom, že by se status amerických vězňů ve KLDR nějak změnil. Zprávy jihokorejských médií se ale snaží ověřit.

Trumpova administrativa se snaží dosáhnout toho, aby Pchjongjang Američany před summitem Kima s Trumpem na znamení dobré vůle propustil. Severokorejský vůdce by se s šéfem Bílého domu měl sejít na konci května či na počátku června.

Informaci o přemístění tří Američanů z pracovního tábora do hotelu na předměstí Pchjongjangu ve středu přinesla jihokorejská média s odvoláním na aktivistu, který disponuje kontakty v Severní Koreji.

Podle listu The Wall Street Journal o propuštění vězněných Američanů jednal během své velikonoční návštěvy se Severokorejci nynější ministr zahraničí USA Mike Pompeo, tehdy ještě ve funkci šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Trumpova zvláštního vyslance.

Prezident Trump na Twitteru naznačil, že by mohlo být kolem zadržovaných Američanů již brzy jasněji. "Jak všichni ví, minulá administrativa dlouho žádala o propuštění tří rukojmích ze severokorejského pracovního tábora, ale marně. Zůstaňte naladěni!" napsal prezident.

V Severní Koreji jsou v současnosti vězněni tři Američané korejského původu. Deset let nucených prací za "rozvracení komunistického režimu a špionáž" si odpykává 62letý americký misionář Kim Tong-čchol. Devětapadesátiletý Kim Sang-tuk, rovněž známý pod jménem Tony Kim, který strávil měsíc výukou účetnictví na Pchjongjangské univerzitě věd a technologií, byl podle agentury AP loni odsouzen na 15 let za "protistátní aktivity a pokus svrhnout vládu". A stejným obviněním čelí i 55letý Kim Hak-song, který je nyní ve vazbě.

 

Právě se děje

Další zprávy