Hlupák, nebo mazaný lídr? Američtí agenti zkoumají Kima, analyzují řeč těla, proslovy i fotografie

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
6. 5. 2018 20:10
Americké tajné služby před summitem Donalda Trumpa a Kim Čong-una vytváří psychologický profil vůdce KLDR.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Washington/Pchjongjang - Americké tajné služby před schůzkou Donalda Trumpa s vůdcem KLDR řeší obtížný úkol. Jejich experti dostali za úkol vytvořit psychologický profil Kim Čong-una.

Výzva, které čelí, je ale obrovská. Experti musí získat co nejvíce informací o muži, jehož život je obestřen řadou nejasností.

Zpravodajské služby USA se zčásti mohou opřít o poznatky ředitele CIA Mika Pompea, který se s Kimem před několika týdny jako první zástupce Trumpovy administrativy setkal.

Pompeo, jehož si americký prezident vybral jako nového ministra zahraničí, severokorejského vůdce po své návštěvě Pchjongjangu popsal jako "zchytralého chlapíka, který zručně plní své úkoly".

Kimův profil bude rovněž obsahovat podrobnosti ze zpráv tajných služeb, získané od dalších osob, jež se s Kimem jednaly v minulosti, včetně bývalé basketbalové hvězdy Dennise Rodmana. Ten Pchjongjang navštívil v roce 2013. Agenti budou hovořit i s někdejšími spolužáky severokorejského vůdce z časů jeho studií na střední škole ve Švýcarsku nebo bývalými americkými velvyslanci v KLDR.

Na kyberšpinonáž se nelze spolehnout

Chystaný dokument obsahuje rovněž podrobnosti o životě v této komunistické zemi a jejím vztahu se zbytkem světa, jaderném programu Severní Koreje a dopadu ekonomických sankcí.

"Vláda vynakládá obrovské úsilí, aby byl prezident na summit připraven," prozradil agentuře Reuters člen administrativy Bílého domu, který chtěl zůstat v anonymitě. Schůzka je naplánována na konec května nebo začátek června.

Úkol pro experty USA je těžší i proto, že Američané se příliš nemohou spolehnout ani na kybernetickou špionáž. Severokorejci internet používají jen velmi omezeně.

Ředitel amerických tajných služeb Dan Coats před časem přiznal, že jejich zaměstnance čeká jeden z nejtěžších úkolů, kterým kdy museli čelit.

Když se Kim Čong-un dostal k moci, CIA předpovídala, že jeho vláda nebude mít dlouhého trvání. Již brzy však musela změnit svůj názor - z Kima se nakonec stal krutý a vypočítavý diktátor.

Svědčí o tom i jeho nedávný obrat, kdy takřka ze dne na den přešel od hlasitého řinčení zbraněmi k diplomacii.

"Racionálně uvažující" politik

Američané se v poslední době také začínají shodovat se zahraničním experty v tom, že Kim není "naprostým hlupákem", za jakého jej svého času pokládal sám Trump, nýbrž "racionálně uvažujícím" politikem, kterému jde především o přežití vlastního režimu a pokračování dynastického vládnutí.

Z toho důvodu bude podle nich i velice obtížné severokorejského vůdce přimět k tomu, aby souhlasil s kompletním jaderným odzbrojením.

Je dostatečně bezcitný, aby nechal likvidovat vlastní příbuzné, zároveň se však cítí být dostatečně silný, aby jednal s Trumpem. Experti CIA jej spíše přirovnávají k jeho charismatickému dědovi a zakladateli KLDR Kim Ir-senovi nežli k otci Kim Čong-ilovi.

Američtí experti velmi podrobně zkoumali výroky vůdce KLDR, jeho gesta i řeč těla při jeho nedávné schůzce s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Dlouhé roky navíc strávili zkoumáním historie jeho rodiny, proslovů, fotografií a videí, na nichž se objevuje.

Vyslechli i Severokorejce, kterým se podařilo ze země uprchnout a také někdejšího kuchaře Kimovy rodiny, specializujícího se na přípravu sushi, který pod jménem Kenji Fujimoto napsal o vůdci KLDR knihu.

Sáhodlouhé zprávy

Tajné služby však čelí i další výzvě - Trump je pověstný svou neochotou poslouchat hodiny trvající brífinky a pročítat sáhodlouhé zprávy. Musí tedy amerického prezidenta přesvědčit, aby s Kimem nejednal čistě instinktivně, jak se mu v minulosti stávalo při setkáních se zahraničními lídry.

Americká administrativa portréty zahraničních vůdců pořizuje běžně - zejména těch, kteří mají negativní vztah k USA, jako byl Saddám Husajn či Muammar Kaddáfí. V čase před druhou světovou válkou a v jejím průběhu to platilo i pro Adolfa Hitlera.

Někdejší prezident USA Jimmy Carter vzpomínal ve svých memoárech, jak mu podobné portréty izraelského premiéra Menachema Begina a egyptského prezidenta Anvara Sadata pomohly dosáhnout mírové smlouvy na Blízkém východě z roku 1978.

Ne vždy jsou však takové materiály přesné. První portréty Kima, sestavené CIA po jeho nástupu k moci, hovořily o tom, že nový severokorejský vůdce je příliš nezkušený, aby přežil vnitrostranické boje o moc v KLDR a že se bude spíše snažit reformovat místní ekonomiku než budovat jaderný arzenál.

"Nikdy to není dokonalé," připouští Jerrold Post, který v CIA před lety zakládal speciální středisko pro studium politických osobností a vytvářel psychologické portréty Kima a jeho otce. "Musíme ale udělat vše pro to, abychom pochopili, jak se Kim dívá na svět," říká.

Posta, který dnes provozuje soukromou psychiatrickou praxi v Marylandu, proto nedávno kontaktovali odborníci CIA, aby od něj o severokorejském vůdci získali dodatečné informace.

"Velmi stojíme o názor forenzních psychiatrů z prostředí tajných služeb," prozradila agentuře Reuters někdejší americká vyjednavačka pro KLDR Wendy Shermanová, která v roce 2000 cestovala do Severní Koreje s tehdejší ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou.

Shermanová připouští, že nejlepší způsob, jak si udělat o severokorejských vůdcích správný obrázek, je osobní zkušenost. "Jsem si jistá, že Mike Pompeo přijel z Pchjongjangu zpět se spoustou užitečných informací," zdůraznila.

Video: Běžící ochranka doprovázela Kimovu limuzínu

Běžící ochranka doprovázela Kimovu limuzínu při přesunech severokorejského vůdce na summitu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy