Chorvatsko - Čtyřiadvacet Čechů zraněných při sobotní tragické nehodě autobusu v Chorvatsku se vrátilo zpátky domů armádním speciálem. Ten v neděli v osm večer přistál v Brně, zhruba o hodinu později v Praze.
Z Prahy vypravený vojenský letoun se po odletu ze Zadaru, odkud startoval v 17:50 SELČ, zastavil ještě v Záhřebu. Tam nabral jednu z cestujících, šedesátiletou ženu, kterou ošetřovali specialisté v nemocnici v chorvatské metropoli.
Po mezipřistání v Brně bylo 21 cestujících převezeno do tamní vojenské nemocnice, podle mluvčí generálního štábu jde o čtyři těžce zraněné a 17 lehce.
Čtyři zranění pak byli vojenskými speciály transportováni do Prahy. Těžce zraněnou ženu dopravil následně vrtulník do Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Šéf vojenského zdravotnictví po příletu do Prahy uvedl, že na palubě speciálu byli anesteziologové i psychologové, kteří prováděli během letu psychoterapii.
V Chorvatsku zůstává sedm Čechů
V Chorvatsku zůstává dál celkem sedm zraněných Čechů. Pět z nich v Gospiči, dvě těžce zraněné třináctileté sestry - dvojčata - v Záhřebu. Do Česka nebyli převezeni, neboť jejich transport by byl vzhledem ke zdravotnímu stavu příliš riskantní.
Podle portálu večernji.hr jsou dva Češi v Gospiči na jednotce intenzivní péče. O tom, jak dlouho budou ještě potřebovat léčbu, se rozhodne v nejbližších dnech.
Podle informací deníku Jutarnji list je mezi těmi, kdo byli převezeni speciálem do České republiky, také druhý řidič autobusu, který v okamžiku havárie nebyl za volantem. Muž je podle lékařů v těžkém psychickém stavu a vyčítá si, že ve chvíli srážky spal.
Ani jednoho ze čtrnácti lehce zraněných Čechů nemuseli lékaři během noci na neděli operovat. Deníku Jutarnji list to řekla ředitelka nemocnice v Gospiči Marie-Vrkljan Ilijevski. Autobus havaroval v sobotu před čtvrtou ráno na chorvatské dálnici A1 jižně od Záhřebu a zahynulo v něm osm lidí.
Stav třináctileté dívky, která leží společně s dvěma dalšími těžce zraněnými Češkami v záhřebské nemocnici, je podle posledních informací již stabilizovaný.
Dívka je v bezvědomí
Deník Večernji List uvádí, že mezi oběťmi je i dívčina šestiletá sestřenice a jejich babička.
Deník Zadarski List citoval službu konajícího chirurga Tomislava Luetiče, podle něhož dívka utrpěla vážná zranění hlavy, hrudníku a břicha. Podle serveru tportal.hr je i nadále v bezvědomí. Lékaři ji však operovali.
Teď zvažují, kdy ji probudí z umělého spánku.
Také zdravotní stav její sestry-dvojčete, která při nehodě utrpěla komplikovanou zlomeninu holenní kosti, je stabilizovaný. Podle lékařů byla v pondělí už bez teplot.
"Dívky mají za sebou klidnou noc," upřesnil Luetič. "Ta hůře zraněná je napojena na umělou plicní ventilaci."
Záchranáři byli na místě do pěti minut
Záchranáři byli v sobotu u havarovaného autobusu během pěti minut.
"Našli jsme tam věci jako u každé těžké nehody, rozházená zavazadla, mrtvé a zraněné lidi," řekl portálu jutarnji.hr lékař Edo Emer ze stanice záchranky u tunelu Sveti Rok. "Najdete prvního mrtvého, pak druhého, třetího. Od třetí oběti už ani nejste v šoku a říkáte si - jdu zachraňovat lidi, počítat mrtvé budeme až nakonec."
Podle Emera většina zraněných první minuty jen beze slova seděla na zemi, neschopna promluvit, nebo jen vzlyknout.
"Bylo to hrozné, spaly jsme v zadní části autobusu a najednou nás probudila obrovská rána," citoval Večernji List další z českých turistek, Tamaru Janouškovou a její přítelkyně Miladu Braunovou a Magdalenu Malotovou. "Okamžitě jsme začaly hledat dcerky, protože jsme je kolem sebe v prvním okamžiku neviděly. Naštěstí se jim nic nestalo. Navíc jsou příliš malé na to, aby si uvědomily, co se vlastně stalo."
Návrat na místo havárie
Z Prahy odletěl armádní letoun kolem jedenácté hodiny, cesta do Zadaru trvala dvě hodiny.
Z nemocnice v Gospiči odvezl zraněné české turisty na letiště konvoj sanitek a policejních aut. Čeští turisté projeli přitom po dálnicí A1 kolem místa, kde se neštěstí s osmi oběťmi na životech a čtyřicítkou zraněných odehrálo.
Milada Braunová, která z nehody vyvázla prakticky bez zranění, pro portál 24sata.hr uvedla, že na místě nehody zastavila řada českých aut a jejich posádky pomáhaly zraněným.
Vládní Airbus A319 může ve zdravotnické úpravě převézt 35 sedících a čtyři ležící pacienty. Na palubě letounu jsou lékaři a psychologové.
Pokračuje identifikace mrtvých
Stále pokračuje identifikace osmi obětí nehody, chybí například jejich osobní doklady, proto také neexistuje konečný oficiální seznam. Ostatky jsou v nemocnici ve městě Karlovac.
Náměstek ministra zahraničí Tomáš Dub potvrdil, že identifikace probíhá podle pravidel, a nevyloučil, že až bude dokončena, vypraví česká strana pro oběti opět vládní speciál.
Tragická havárie se stala v sobotu kolem čtvrté hodiny ranní. Autobus sjel z chorvatské dálnice A1 u tunelu Krpani, který se nachází nedaleko pobřeží asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu.
Autobus zřejmě nejdříve narazil do sloupu, pak do svodidel a převrátil se. Spekuluje se, že na vině je mikrospánek řidiče. Druhý řidič, který na rozdíl od něj neštěstí přežil, uvedl, že v čase nehody spal.
Jedenapadesát českých turistů mířilo na dovolenou do kempu Baška Voda na Makarské riviéře. Zájezd zorganizovala brněnská cestovní kancelář Atlas Adria, která si autobus najala u jindřichohradecké dopravní společnosti JH Bus.
Mezi těmi, kdo pokračují v dovolené v Chorvatsku, jsou desetiletá dvojčata Martin a Jakub Femerovi, kteří míří na Makarskou riviéru se svou tetou. Jejich rodiče se naopak rozhodli vrátit domů leteckým speciálem.