Paříž/Orlando – Střelec Omar Mateen se před masakrem v Orlandu telefonicky přihlásil k Islámskému státu (IS), a vraždu devětačtyřiceti lidí tak spojil s touto organizací.
Pětadvacetiletý Larossi Abballa v noci v Magnanville 55 kilometrů od Paříže zavraždil nožem policistu v civilu, pak vnikl do jeho bytu, kde připravil o život i partnerku policisty. Pracovala rovněž u policie.
Když ji a jejího syna držel jako rukojmí, také se přihlásil k IS.
Přitom je možné a dost pravděpodobné, že nikdo z Islámského státu do neděle o těchto mužích neslyšel a neznal je. Nebo minimálně nevěděl o tom, že něco chystají.
Abballa zřejmě jednal sám, protože byl ozbrojen pouze nožem. Na svém facebookovém účtu v posledních dnech publikoval koláže, na kterých se objevovali ukřižovaní lidé, zednářské symboly a také logo fotbalového Eura 2016. Dal tam i video, kde tvrdil bez podrobností, že "Euro bude hřbitovem".
Policie uvedla, že pondělní útok si natáčel a rovnou zveřejňoval na Facebooku. Muž měl podle policie seznam lidí, na které chtěl zaútočit.
Je to poprvé, co se něco takového stalo. Videozáznam trval dvanáct minut a terorista v něm vyzýval diváky, aby následovali jeho příkladu. Zabíjeli policisty, politiky, novináře.
Mluvil francouzsky a jen chvílemi arabsky. Facebook video rychle odstranil, ale na internetových stránkách Islámského státu nebo jeho stoupenců se později v různých verzích objevilo.
Jsou produktem nového druhu terorismu. Nikým řízeného, dopředu s nikým nekonzultovaného a ovlivněného především internetem a sociálními sítěmi. A zároveň využívajícího sociální sítě, jak předvedl Abballa.
Na Twitteru a Facebooku jsou násilní džihádisté - i ti přímo spojení s Islámským státem - velmi aktivní a přesvědčují mladé muslimy, aby se připojili k jejich válce, kdekoliv se právě nacházejí.
Islámský stát vyzývá své stoupence, aby útočili sami, jak uznají za vhodné. A nečekali od nikoho na žádný pokyn. "Žádný útok není malý. I ta nejmenší akce, kterou provedete v srdci jejich zemí, je nám dražší než naše největší akce," uvedl nedávno v poselství mluvčí IS Abú Muhammad Adnání.
Jde svým způsobem o outsourcing terorismu: útočník dá nějakým způsobem – v tomto případě telefonátem na tísňovou linku 911 – najevo, že jedná jménem Islámského státu. A tato organizace pak potvrdí, že jde o její akci, ačkoliv o útočníkovi dopředu nevěděla, jak je psáno už v úvodu článku.
Potvrzení Islámského státu pak dotyčnému zajistí slávu a obdiv džihádistů na sociálních sítích, kde je opěvován jako mučedník. Z bezejmenného člověka se stane alespoň na nějakou dobu hrdina a celebrita.
Zatím vyšetřovatelé nezjistili, že by Mateen byl členem nějaké islamistické buňky. Nezjistili to ani u manželů, kteří loni v prosinci v San Bernardinu v Kalifornii postříleli čtrnáct lidí.
Islámský stát tak rozvíjí to, co začala před několika lety Al-Káida. Decentralizaci svých operací.
Šéfové Al-Káidy v Afghánistánu a Pákistánu omezili vnější spojení se světem a teror prováděly skupiny, které byly spojeny s Al-Káidou ideologicky, ale nikoliv organizačně ve smyslu pyramidální struktury, ve které se nahoře vydávají úkoly a dole se plní.
Dosud není jasné, zda útočníka více motivovala islamistická ideologie, nenávist k homosexuálům, nebo zda si především chtěl vybít nějakou frustraci. Ze slov jeho otce vyplývá, že gaye nesnášel a pobouřilo ho, když je viděl na ulici se líbat.
Mohlo jít ale o kombinaci všech faktorů.
Džihádisté pronásledují homosexuály velmi tvrdě. Právě v Afghánistánu začal Tálibán v devadesátých letech podezřelé shazovat ze střechy nebo je nechával zaživa pohřbít poté, co nad jejich těly rozbil zeď.
Islámský stát vyzval obyvatele v oblastech Iráku a Sýrie, které má pod kontrolou, aby homosexuály udávali a upozornili na ně.
Bývalý Mateenův kolega ze zaměstnání ho deníku Miami Herald popsal jako člověka, který často nadával a vyjadřoval se pohrdavě o černoších a homosexuálech.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil důvody, proč se před třemi lety zajímal o Mateena a vyslýchal ho. Údajně v rozhovorech s kolegy vyjadřoval sympatie k sebevražedným atentátníkům. A byl v kontaktu - byť omezeném - s Monerem Mohammadem Abu-Salhou, který jako sebevražedný útočník zahynul v Sýrii.
Ze sledování však nevyplynulo, že by představoval nebezpečí. Na rozdíl od Francouze Abbally sám na internet či Facebook téměř nic nevkládal.