Místo skopového jedli krysy. Aféra s masem po čínsku

Jana Černá
7. 5. 2013 8:07
Čínská policie pozatýkala přes 900 lidí v souvislosti s různými potravinovými kauzami
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Zatímco v Evropě pomalu odeznívá skandál s nepřiznaným podílem koniny v potravinách, v Číně skončila za mřížemi bezmála tisícovka lidí, kteří mají na svědomí prodej neschváleného či přímo nebezpečného masa.

Ukázalo se totiž, že zákazníci některých restaurací v Šanghaji a Wu-si si už čtyři roky místo na skopovém pochutnávali na krysách, liškách a norcích.

Kromě 63 lidí, kteří byli  v oblasti zapojeni do obchodu s falešným masem, pozatýkala čínská policie během tříměsíční akce dalších 841 podezřelých. Ti všichni se měli provinit prodejem falešného, zkaženého nebo nepovoleným způsobem upraveného masa.

Zpráva ministerstva veřejné bezpečnosti přišla ve stejný den, kdy Čínský nejvyšší lidový soud oznámil, že vydá pokyny, které zaručí přísnější tresty těm, co prodejem nebezpečných potravin ohrožují veřejné zdraví.

Zkažené maso napouštěli vodou

Restaurace v Hongkongu.
Restaurace v Hongkongu. | Foto: Reuters

Prodej zdraví škodlivých a jedovatých potravin je sice v Číně nelegální už nyní, nová nařízení by ale měla specifikovat tresty za konkrétní přestupky, napsala agentura AP.

Kauz s nebezpečnými potravinami v Číně přibývá a soudům dosud chybí přesné instrukce, jak s kriminálníky naložit.

Zatýkání podezřelých v zatím posledním potravinovém skandálu bylo součástí rozsáhlé vyšetřovací akce, která probíhala od konce ledna. Celkem bylo zadrženo 904 lidí ze 1721 zpracovatelských závodů a prodejen, oznámilo ministerstvo v pátek.

"S některými problémy jsme se vypořádali rychle a rázně, ale kriminální činy týkající se potravin zůstávají z různých důvodů závažné, objevují se za nových okolností a vykazují nové rysy," cituje vyjádření nejmenovaného ministerského úředníka deník The New York Times.

"Například byl zjištěn prodej masa z mrtvých nakažených zvířat, injekčně napuštěného vodou, rovněž tak vydávání poměrně levných druhů masa za relativně drahé hovězí a skopové," stojí ve zprávě.

Podívejte se na místo, kde zabíjejí a jedí hady:

Popsané případy zahrnují například nález 23 tun falešného hovězího v podniku v severovýchodní provincii Vnitřní Mongolsko, vyšetřovatelé zde našli i velké množství zkaženého zmraženého masa, na které byla použita dochucovadla.

Další podezřelí pak byli zatčeni v provincii Kuej-čou na jihozápadě země s 8,8 tuny jedovatých kuřecích pařátů, v Číně velmi oblíbených. Byly naložené v roztoku peroxidu vodíku a pro jejich úpravu byly použity další zakázané přísady. Prodej takových potravin může mít i smrtelné následky, píše americký deník.

Druh masa inspekce nezkoumá

Za prodej krys, lišek a norků, stejně jako dalšího masa, které neprochází jinak povinnými hygienickými kontrolami, bylo zatčeno 63 lidí v Šanghaji a přiléhající provincii Ťiang-su. Od roku 2009 prodali zákazníkům falešné maso v hodnotě více než 30 milionů korun. Ministerstvo zatím neupřesnilo, jak skupina maso získávala.

Prodávat tyto druhy masa je zakázané, protože neprochází žádnou hygienickou kontrolou. Nejsou pro něj stanoveny žádné minimální standardy, uvedl profesor Chou Cchaj-jüan z Čínské zemědělské univerzity pro zpravodajský web Global Times.

"Ve vládní inspekci zpracovávání masa jsou vážné mezery," řekl Chou. "Tato kriminální skupina provozovala nelegální byznys více než čtyři roky, a nebyla to potravinářská inspekce, kdo problém odhalil, ale policie."

Sun Šu-sia, ředitelka Komise pro bezpečnost potravin Čínské zdravotnické asociace, se tomuto nařčení brání. Obvyklý inspekční postup podle ní nezahrnuje žádný test, který by kontroloval, zda je druh masa opravdu tím, za který je vydáván.

 

Právě se děje

Další zprávy