Smáli se jim, že jsou jen děti. Teď tým vědců z Emirátů vyšle k Marsu první sondu

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 7. 2020 7:53
Spojené arabské emiráty se v roce 2014 rozhodly, že k 50. výročí od založení království udělají něco mimořádného. Ohlásily, že pošlou k Marsu sondu. Termín nakonec pravděpodobně splní už o rok dříve. Sonda by měla odstartovat toto úterý v noci.
Mars
Mars | Foto: Thinkstock

Nápad na vůbec první meziplanetární misi Spojených arabských emirátů přišel ve chvíli, kdy země vypustila na oběžnou dráhu Země svůj první satelit. Neměla však vlastní vesmírnou agenturu ani vědce, kteří by kosmu a jeho průzkumu rozuměli. Režim proto najal místní experty z jiných oborů a spojil je s kolegy v zahraničí, kteří je měli naučit, jak takovou sondu postavit a na jaká data se zaměřit.

Na začátku byl věkový průměr týmu, kde se z inženýrů stávali vesmírní vědci, pouhých 27 let. "Jste jen skupina dětí. Jak se dostanete na Mars?" popisuje magazínu Nature vedoucí programu a také úřadu na rozvoj vědy Sarah Al Amiriová, jak se veřejnost dívala na skupinku, která měla dosáhnout náročného cíle.

Sonda nakonec nese název Al Amal, v překladu z arabštiny Naděje, a měla by podle plánu odstartovat 14. července krátce před jedenáctou hodinou večerní českého času z japonského vesmírného centra Tanegašima. 

Pokud bude start sondy a její následná cesta úspěšná, bude Al Amal od února příštího roku zkoumat atmosféru rudé planety. Zároveň bude monitorovat počasí na Marsu po všechna roční období, protože na oběžné dráze zůstane celý tamní rok. Ten odpovídá dvěma letům na Zemi.

"Pustit se do mise na Mars je velký krok. Historicky víc misí neuspělo, než uspělo," řekl pro server Space.com Bruce Jakosky z americké Univerzity v Boulderu, který pomáhal vědce vzdělávat a má předchozí zkušenosti s výzkumem Marsu díky spolupráci s americkým úřadem NASA.

Příliš hodnotné výstupy z mise však podle Dušana Majera, který popularizuje kosmonautiku na webu Kosmonautix, čekat nemůžeme. "Spojené arabské emiráty připravily Al Amal spíš kvůli tomu, aby nasbíraly první zkušenosti s provozem sondy v meziplanetárním prostoru. Protože nejen že to je jejich první sonda k Marsu, ale vůbec první sonda k jiné planetě. Tudíž potřebují zjistit, jak takovou sondu připravit, jak ji provozovat a jak s ní pracovat," řekl pro Aktuálně.cz.

Význam Al Amal však podle něj může spočívat v tom, že čím větší množství sond na oběžné dráze Marsu bude, tím komplexnější pohled na planetu díky srovnání dostaneme. "Ale že by sama o sobě byla nějakým způsobem přelomová, po technické nebo vědecké stránce, to se říct nedá," říká o sondě odborník. 

Snaha přitáhnout mladé 

Podle Majera přelomové objevy neočekává ani samotná vláda země. "Velice důležitý je edukační prvek mise. Chtějí nadchnout mladou generaci, aby studovala technické obory a viděla, že pokud se jim bude věnovat, najde uplatnění ve své zemi a ve špičkovém technickém oboru, jakým kosmonautika je," vysvětluje Majer.

Spojené arabské emiráty jsou ropná velmoc, a proto i mladí hledají vzdělání v oborech s uplatněním v ropném průmyslu nebo ve státní správě, kde jsou dobře placení. Nature uvádí, že do roku 2010 nezískal v zemi nikdo titul PhD a v roce 2017 lidé s tímto titulem tvořili 0,8 procenta ze všech vysokoškoláků. "Zjistili jsme, že máme málo vědců," shrnuje problém Ahmad Belhoul z úřadu pro vyšší vzdělávání.

Vláda se proto rozhodla podporovat i jiné obory, aby tamní ekonomika nebyla závislá jen na ropě. Mise na Mars je jedním z kroků, které by jí měly pomoci zajistit "velký obrat v myšlení", doufá Omran Sharaf, projektový manažer mise.

"Pokud dodáte něco, co funguje ve vesmíru a je tam schopné plnit i úkoly, vyšlete tím zprávu o kvalitě práce, kterou ve vaší zemi děláte," vysvětluje. 

Spojené arabské emiráty lákají potenciální zájemce o vědu i na další vesmírné mise. Spolu s dalšími jedenácti arabskými zeměmi chtějí vytvořit satelit na monitorování klimatu a postavit "Vědecké město Mars" poblíž Dubaje, kde by nejen probíhal výzkum a vzdělávání, ale centrum by bylo otevřené i pro veřejnost. Mezi dlouhodobějšími plány je také cesta na Měsíc.

Mise na Mars má ještě jeden cíl: sdílet získaná data s mezinárodní vědeckou komunitou, aniž by na ně bylo uvaleno embargo. Běžnou praxí přitom podle Majera je, že společnosti, které mise do vesmíru posílají, si data ponechají a zveřejní je až poté, co je samy zpracují a vydají k nim studie.

Rok Marsu

Zhruba ve stejnou dobu startují k rudé planetě i další dvě mise - čínská a americká. Všechny tři země se rozhodly využít příležitosti, která se opakuje jednou za dva roky, kdy si jsou Země a Mars nejblíže. Tím pádem je na cestu potřeba méně paliva, které podle časopisu Forbes často představuje až polovinu hmotnosti sond. Start je tak levnější. Kvůli množství misí k Marsu nazývá magazín letošek "rokem Marsu".

Čínská mise s názvem Huoxing-1 (v překladu Mars-1) startuje krátce po té Spojených arabských emirátů a také se jedná o první čínskou sondu směřující k Marsu. Jejím úkolem bude zkoumat povrch planety. 

Poslední letošní start směrem k Marsu udělá koncem července americká NASA. Její šestikolové vozítko Perseverance vážící tunu bude v kráteru s názvem Jezero hledat stopy po životě. Vědci se totiž domnívají, že zde dříve mohla být voda. Největší vědecký přínos Majer očekává právě od této mise.

"Rover Perseverance je nejenom největší, ale má i nejvíc vědeckých přístrojů. Je navíc jen prvním článkem řetězce misí, které mají za úkol dopravit vzorky z Marsu na Zemi," vysvětluje.

Ty rover nabere pomocí jádrového vrtáku a následně je uloží do hermeticky uzavřených pouzder o velikosti propisky. "Ty odloží na povrch, kam si pro ně za několik let přijede jiné vozítko, které potom zajistí dopravu na Zemi," popisuje proces Majer. 

Ve stejné době měla k planetě odstartovat i společná mise Evropské vesmírné agentury (ESA) a ruského Roskosmu. Kvůli pandemii koronaviru ale byla odložena a odstartuje až při příští vhodné příležitosti. Ta nastane v roce 2022.

Video: Dům na Marsu. NASA má vítěze v soutěži s tématem bydlení na Marsu

Dům na Marsu. NASA má vítěze soutěže s tématem bydlení na Marsu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 7 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 9 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy