Mars je stále seizmicky aktivní, sonda zaznamenala na rudé planetě marsotřesení

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 4. 2019 9:14
Seizmograf na sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra Marsu. O takzvaném marsotřesení, obdobě zemětřesení, se dosud jen spekulovalo. Objev v úterý oznámilo francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru, které přístroj SEIS na měření seizmických vln vyrobilo a spravuje. SEIS je součástí sondy InSight, kterou na rudou planetu dopravil americký Národní úřad pro letectví a vesmír.
Vizualizace sondy InSight
Vizualizace sondy InSight | Foto: Reuters

"Měsíce jsme čekali na první marsotřesení," prohlásil Philippe Lognonné, který vede výzkumný tým pečující o přístroj SEIS. "Je strhující mít konečně důkaz, že Mars je stále seizmicky aktivní," dodal.

SEIS podle Národního střediska pro výzkum vesmíru (CNES) zaznamenal zatím čtyři otřesy. Ten hlavní, o kterém francouzský tým tvrdí, že to bylo pravděpodobně marsotřesení, se stal 6. dubna. Středisko poznamenalo, že otřesy zachytily oba senzory na SEIS - francouzský vysokofrekvenční i britský nízkofrekvenční.

"Tato seizmická událost byla příliš malá, aby poskytla využitelná data o marsovském nitru, což je jeden z hlavních cílů InSightu. Takový otřes by na Zemi ani nebyl zaznamenán, ale povrch Marsu je takřka mrtvě tichý, což umožňuje vysoce citlivým senzorům zachytit i takto nepatrné dunění," uvedlo CNES.

Zbylé tři otřesy, které se udály 14. března, 10. dubna a 11. dubna, vědci ještě nedokázali určit. Je tedy možné, že záchvěvy vyvolaly dopad meteoritu na povrch či nárazy větru. "U nejméně dvou z nich se nezdá, že by je způsobil vítr nebo jiný nechtěný zdroj hluku," uvedl nicméně francouzský tým.

Otřesy na Marsu zaznamenaly už americké sondy z programu Viking, přístroje byly ale namontovány v horní části sond, takže získaná data nejsou považována za příliš kvalitní. Naopak přístroj SEIS, který byl na palubě InSightu, leží nyní přímo na marsovském povrchu.

Sonda zkoumá Mars od loňského listopadu

Sonda InSight přistála na Marsu loni v listopadu. Je označována za přelomový projekt, neboť vůbec poprvé je zaměřena na zkoumání nitra planety, nikoli na její povrch jako předešlé mise.

Jejím úkolem vedle sledování seizmické aktivity je měřit tepelný tok v planetární kůře, na palubě je také radiolokátor pro měření odchylek v rotaci Marsu, což vědcům pomůže zjistit podrobnosti o planetárním jádru.

Odborníci si také slibují, že sonda potvrdí přítomnost tekoucí vody pod povrchem planety. Pátrat po stopách dávného či současného života ale InSight nebude.

Video: Jásot a nadšení v NASA. Sonda Insight přistála na Marsu a poslala první fotku

Sonda Insight úspěšně přistála na Marsu | Video: Asociated Press, NASA
 

Právě se děje

Další zprávy