Ženeva - Syrský velvyslanec při OSN Bašár Džaafarí dorazil na první jednání v rámci ženevských mírových rozhovorů o Sýrii. Zástupci hlavní syrské opozice toto rokování zatím bojkotovali, večer ale podle televizní stanice Al-Arabíja oznámili, že nakonec do Ženevy dorazí v neděli.
I zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že má "dobrý důvod domnívat se", že tomu tak skutečně bude. Ženevská jednání měla původně začít tento týden v pondělí, kvůli sporům kolem účasti oponentů Damašku byl ale začátek přesunut na dnešek.
Opoziční předáci trvali na tom, že nejdříve chtějí od šéfa OSN záruky, že dojde k naplnění loňské rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která hovoří mimo jiné o vylepšení humanitární situace v Sýrii. "Opoziční vyjednávací komise (HNC) se rozhodla zúčastnit rozhovorů v Ženevě poté, co obdržela záruky ze strany USA a OSN," uvedla televize Al-Arabíja bez bližších podrobností.
Jednání v oddělených sálech
Staffan de Mistura měl pro dnešek v plánu setkání se zástupci syrské vládní delegace a poté i s dalšími účastníky rozhovorů včetně představitelů syrské občanské společnosti, uvedla de Misturova mluvčí Khawla Mattarová.
Pro očekávané neshody se počítá s tím, že se bude jednat v oddělených sálech a že informace mezi opozicí a vládou budou zprostředkovávat diplomaté OSN. De Mistura již Syřany vyzval, aby se snažili učinit ústupky. Rozhovory nazval "příležitostí, která by neměla být promarněna".
Opozice ale svou účast podmiňuje zejména tím, že se musí zlepšit situace civilistů v Sýrii. Konkrétně požadují zastavení náletů a obléhání měst.
Počítalo se s tím, že se bude jednat zhruba půl roku a že se strany dohodnou na ukončení konfliktu a přechodném období. Má vzniknout dočasná syrská vláda, která připraví ústavu a volby. Měly by tak skončit boje, které si od jara 2011 vyžádaly asi čtvrt milionu lidských životů.
Přípravu jednání komplikuje vliv států, které stojí za znesvářenými stranami syrského konfliktu. Rusko chce do rozhovorů zapojit i syrské Kurdy, což je nepřijatelné pro Turecko, jež spolu se Saúdskou Arábií podporuje opoziční koalici, která se loni zformovala v Rijádu.
Írán stojí stejně jako Rusko na straně Damašku. Prezident Hasan Rúhání prohlásil, že je příliš ambiciózní doufat, že se podaří syrský konflikt vyřešit v řádu týdnů na základě několika schůzek. "Je to velmi komplikovaná věc, řešení musí být politické, ale nedospěje se k němu za několik týdnů," řekl Rúhání v Paříži.