reklama
 
 

Další rezignace. Kvůli dohodě o brexitu odstoupili už dva ministři a státní tajemník

Aktualizováno 15. 11. 2018 14:04
Britský ministr pro brexit Dominic Raab ve čtvrtek odstoupil z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Raab svůj odchod zdůvodnil na Twitteru nesouhlasem s návrhem dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Později ho následovali i ministryně práce Esther McVeyová a státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara. Rezignaci oznámili také náměstkyně na ministerstvu pro odchod z EU Suella Bravermanová a poradkyně ministra školství Anne-Marie Trevelyanová.

Britská premiérka Theresa Mayová měla ve čtvrtek také projev k poslancům Dolní sněmovny, v němž se bránila tvrdé kritice z vlastních řad i od opozice. V projevu řekla, že odchod Spojeného království z Evropské unie se neobejde bez obtížných rozhodnutí a ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel. Zdůraznila, že návrh dohody podpořený ve středu jejím kabinetem je stále jen návrhem, ne konečnou verzí. Otázka hranice mezi Irskem a Severním Irskem, která je pro EU i Británii klíčová, může být podle Mayové vyřešena v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Spojeným královstvím a EU.

Mayová v parlamentu připustila, že kabinet se nadále připravuje i na možnost neřízeného odchodu z unie bez dohody. Zvážit setrvání Británie v EU ale premiérka odmítá.

Ministru pro brexit Raabovi vadí hlavně regulační opatření pro Severní Irsko, která považuje za ohrožení územní celistvosti Spojeného království. "Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU," napsal Raab na Twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu, který je adresovaný britské premiérce Therese Mayové

Raabovo rozhodnutí mezitím podle agentury Reuters ocenila malá severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců premiérky Mayové v parlamentu opírá.

Zároveň vystoupili opoziční labouristé, podle kterých vláda Mayové nemá po odchodu Raaba už žádnou autoritu.

V dopise Raab vysvětluje důvody, proč se rozhodl odstoupit. "S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat," píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

"A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království," tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě drží EU.

Raab později řekl BBC, že Brusel při vyjednávání Británii vydíral a výsledná dohoda neprojde britským parlamentem. Jeho země by podle něj měla vyjednávání ukončit a přijmout krátkodobé problémy, než aby "se upsala podmínkám, které by ji mohly poškodit na dlouhé roky dopředu", napsala hlavní politická zpravodajka BBC. Raab údajně přesto stále podporuje premiérku Mayovou a diskuse o jejím nahrazení považuje za nezodpovědné.

Brexit je věcí důvěry

Ministryně práce Esther McVeyová uvedla, že po bouřlivém středečním jednání vlády nevidí jinou možnost než kabinet opustit. V rezignačním dopise napsala, že uskutečnění brexitu je věcí důvěry a záležitostí pro budoucnost a celistvost Británie. "Dohoda, kterou jste včera (ve středu) předložila kabinetu, nerespektuje výsledky referenda," uvedla nyní již bývalá ministryně.

McVeyová zároveň tvrdí, že návrh dohody nesplňuje dřívější sliby Mayové, že Británie získá opět kontrolu nad svými financemi, hranicemi a obchodní politikou. "V těchto věcech jsem vás vždy podporovala," napsala premiérce McVeyová. Stejně jako Raab vyslovila obavy, že dohoda ohrozí britskou územní celistvost.

"Od názoru, že žádná dohoda je lepší než špatná dohoda, jsme se přesunuli k postoji, že jakákoli dohoda je lepší než žádná dohoda," zdůraznila McVeyová. "Toto nemohu hájit a pro takovou dohodu hlasovat nemůžu," dodala.

Státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara, který odchod z kabinetu ohlásil jako první, oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvízne na půli cesty bez časového harmonogramu, jak se opět stane suverénní zemí.

Video: Přijetí dohody o brexitu je v národním zájmu, tvrdí Mayová po schůzce s britskými ministry

Přijetí dohody o brexitu je v národním zájmu, tvrdí Mayová po schůzce s britskými ministry | Video: Reuters |  00:55

autor: ČTK | 15. 11. 2018 10:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama