reklama
 
 

Britové budou po brexitu cestovat do EU bez víza, navrhla Evropská komise

13. 11. 2018 15:30
Evropská komise (EK) navrhuje po brexitu pro britské občany bezvízové cestování do zemí EU. Novinářům to po úterním jednání komise řekl její první místopředseda Frans Timmermans. Podmínkou je, aby se britská strana zachovala stejně vůči občanům zemí evropského bloku při jejich cestách na ostrovy.

"Základní zprávou je - my se zachováme k vám stejně jako vy k nám. A bezvízové cestování je pro všechny nejlepší a nejjednodušší," poznamenal Timmermans na tiskové konferenci.

Navržený bezvízový styk by občanům Spojeného království umožnil cestovat do schengenského prostoru a některých dalších států nejdéle na 90 dní. Režim by začal platit po konci přechodného období, jehož trvání předpokládá nyní dojednávaná smlouva o vystoupení Británie z EU do konce roku 2020. Po dobu trvání přechodného období by sice už Británie nebyla členem unie, prakticky by ale dál pokračovala stávající pravidla.

V případě, že by jednání o "rozvodové dohodě" ztroskotala a Británie by z EU 29. března 2019 odešla takzvaným tvrdým brexitem, tedy bez dohody s EU, mělo by toto bezvízové cestování platit už od dalšího dne, tedy od 30. března příštího roku.

Rozhovory jsou nyní v závěrečné fázi a zda uspějí, či ne, se nejspíš ukáže už v příštích dnech. Dnešní návrh komise ale s rozhovory přímo nesouvisí, je součástí příprav, které EU v souvislosti s brexitem podniká jednostranně.

O návrhu nyní budou jednat členské země bloku a Evropský parlament. Komise je dnes požádala, aby věc probraly rychle ještě před 30. březnem příštího roku.

Bude-li návrh potvrzen, budou moci britští občané bez víz krátkodobě cestovat do 22 zemí schengenského prostoru a čtyř asociovaných zemí, tedy na Island, do Norska, Švýcarska a do Lichtenštejnska. Bezvízové cesty ale budou možné i do Rumunska, Bulharska, Chorvatska a na Kypr, které zatím plnoprávnými účastníky schengenského prostoru nejsou.

Video: Dohoda o brexitu vázne

Pokud se nám dohoda nepodaří do konce listopadu, budeme směřovat k chaotickému brexitu, tvrdí státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař. | Video: Daniela Drtinová |  08:27

autor: ČTK | 13. 11. 2018 15:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama