reklama
 
 

Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu

Aktualizováno 15. 11. 2018 9:18
Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéfové států a vlád unijních zemí by na schůzce měli "finalizovat a formalizovat" text dohody o britském odchodu z EU, který ve středu podpořila britská vláda a který následně zveřejnila Evropská komise.

Britská premiérka Theresa Mayová zase ještě ve čtvrtek předstoupí před britský parlament s prohlášením k odchodu země z EU. Její kabinet s dokončeným textem "rozvodové smlouvy" ve středu v podvečer souhlasil až po velmi bouřlivém jednání.

Tusk poděkoval šéfovi unijního vyjednávacího týmu Michelu Barnierovi. Dosažený text podle něj plní cíle, které si před jednáním stanovilo ostatních 27 unijních zemí. Dohoda omezuje škody, které britský odchod znamená, a zároveň chrání zásadní zájmy a principy sedmadvacítky.

Barnier ráno rozsáhlý dokument Tuskovi před novináři předal. Uvedl také, že v příštích dnech budou vyjednávací týmy pokračovat v intenzivních rozhovorech tak, aby nejpozději v úterý měly členské země k dispozici také finální verzi politické deklarace popisující plány obou stran na budoucí spolupráci v řadě oblastí. Nyní byl publikován je kratší rámcový dokument uvádějící, co by v deklaraci podle představ obou stran mělo být napsáno.

Oba dokumenty - rozvodovou smlouvu i politickou deklaraci o budoucích vztazích - by měli šéfové států a vlád podpořit společně. "Je před námi stále dlouhá cesta," připustil dnes Barnier.

Dlouhá cesta ještě čeká i samotnou dohodu o vystoupení: kromě lídrů 27 zemí ji musí podpořit také europarlament. Ale především - poté, co s ní ve středu po komplikovaném jednání souhlasila britská vláda - čeká premiérku Theresu Mayovou složité a nejisté schvalování v britském parlamentu. Pokud text britští zákonodárci odmítnou, odejde Británie 29. března 2019 z EU "natvrdo", tedy bez brexitové dohody a se všemi negativními důsledky, které by z toho plynuly.

Tusk poznamenal, že ačkoli je domluva stran na textu úspěch, nic to nemění na jeho názoru, že brexit znamená prohru pro EU i pro Británii a v zásadě jde nyní jen o snahu omezit škody. "Entuziasmus britské premiérky o brexitu jako takovém nesdílím," podokl Tusk v reakci na středeční vyjádření Mayové po jednání britském kabinetu. Premiérka mimo jiné prohlásila, že dohoda Británii umožní "vybudovat lepší budoucnost".

autor: ČTK | 15. 11. 2018 8:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama