Camp Lejeune - Camp Lejeune je 640 km čtverečních velká základna americké námořní pěchoty v Severní Karolíně. Právě zde americký prezident Barack Obama v únoru ohlásil detaily svého dlouho očekávaného plánu stažení vojáků z Iráku.
Je to však také místo, kde mezi lety 1957 a 1987 až půl milionu Američanů pilo vodu kontaminovanou sedmdesáti druhy chemikálií.
Jejich přítomnost překračovala povolené normy 240 až 3400krát.
Mezi místními zaměstnanci, kteří byli po léta vystaveni účinkům kontaminované vody, i jejich dětmi je tak možné zaznamenat zvýšený výskyt rakovin, srdečních problémů, poruch nervového systému a dalších orgánů. Úřady registrují také zvýšené množství potratů.
Nepoměrně časté jsou tu i případy rakoviny prsu u mužů, která se tu projevila ve čtyřiceti případech.
Rakovina prsu je u mužů přibližně stokrát vzácnější než u žen, přesto existuje a každý rok se ve Spojených státech objeví okolo dvoutisícovky případů, 450 mužů na ni ročně umírá.
„Jsem jeden ze čtyřiceti mužů, kteří trpí touto vzácností - mužskou variantou rakoviny prsu, a to kvůli kontaminované vodě v Camp Lejeune," prohlásil ve čtvrtek v Kongresu devětatřicetiletý Michael Partain.
Tvrdí, že byl během těhotenství své matky vystaven účinkům chemikálií tetrachorethylen, trichlorethylen, dichlorethylen, benzen a vinylchlorid.
Tyto a další chemikálie se do místních studní po nejméně třicet let dostávaly z blízkých skládek, kam byla ukládána rozpouštědla. Dokument z roku 1981 (nalezený o 26 let později) ukazuje, že bylo do okolí základny zaváženo i radioaktivní stroncium-90 způsobující leukémii a další druhy rakovin.
Partain vypovídal před Výborem pro otázky veteránu Senátu USA, který se nyní zabývá šetřením vlivu nebezpečného odpad na americké vojáky v USA, Japonsku a Iráku.
Po armádě nyní požaduje 850 Američanů celkové odškodné 4 miliardy dolarů. Ani jedna ze dvou nezávislých studií zadaných Pentagonem zatím souvislost mezi onemocněními a znečištěnou vodou neprokázala. Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), agentura spadající pod americké ministerstvo zdravotnictví, však nyní zpracovává své vlastní studie.
Oba senátoři za Jižní Karolínu (republikán Richard Burr a demokratka Kay Haganová) požadují, aby účty za léčbu Američanů, kteří se koupali v kontaminované vodě a kteří ji pili, platil stát.