Mexiko City - Mexickým prezidentem byl v neděli zvolen Enrique Peňa Nieto, kandidát centristické Institucionální revoluční strany (PRI), která se tak vrací po dvanáctileté přestávce k moci.
PRI předtím vládla Mexiku 71 let a byla obviňována z korupce a autoritářství. V obou parlamentních komorách - Poslanecké sněmovně i Senátu - ale bude v menšině.
Kandidát levice Andrés Manuel López Obrador, který podle dosavadních výsledků skončil druhý, zatím odmítl porážku uznat a uvedl, že počká na úplné sečtení hlasů.
"Mexičané dali naší straně další šanci. Odvděčíme se jim výsledky," řekl pětačtyřicetiletý Peňa Nieto svým stoupencům v hlavním městě v noci na pondělí poté, co byly oznámeny předběžné výsledky.
Podle Federálního volebního institutu získal Peňa Nieto asi 38 procent hlasů, zatímco López Obrador, který kandidoval za koalici v čele se Stranou demokratické revoluce (PRD), o šest procentních bodů méně.
López Obrador zatím odmítl výsledky uznat. "Poslední slovo ještě nebylo řečeno," řekl svým příznivcům. Když před šesti lety těsně prohrál s nyní končícím prezidentem Felipem Calderónem, výsledky zpochybnil a zahájil měsíce trvající protesty kvůli údajným podvodům. Také v posledních týdnech tvrdil, že předvolební kampaň byla poznamenána nekalými praktikami a vzbudil obavy, že opět vyvolá demonstrace.
Volby bez potíží
Přestože Peňa Nieto podle dosavadních výsledků s přehledem vyhrál, přes 60 procent Mexičanů hlasovalo proti němu. Třetí skončila se ziskem asi 26 procent hlasů Josefina Vázquezová Motová, která kandidovala za konzervativní Stranu národní akce (PAN) odcházejícího prezidenta Calderóna. Doplatila na často barbarskou krvavou válku s drogovými kartely, do níž Calderón nasadil armádu a která si vyžádala na 55 tisíc životů.
Peňa Nieto v nedělním projevu prohlásil, že bude pokračovat v boji se zločinností s "novou strategií, která omezí násilí". Odmítl také tvrzení kritiků, že jeho strana bude usilovat o dohodu s jedním nebo více drogovými kartely. "Řeknu to jasně. Nebude žádná dohoda, žádné příměří s organizovaným zločinem," prohlásil.
Peňa Nieto také v kampani sliboval posílení ekonomického růstu, otevření státní ropné firmy Pemex zahraničním investicím, zlepšení výběru daní a uvolnění trhu práce.
Nietova Institucionální revoluční strana v Mexiku vládla většinu 20. století do roku 2000, kdy ji voliči potrestali za korupci a autoritářský styl. PRI se v nynější kampani prezentovala jako modernizovaná strana, která se nemíní vracet k bývalým pořádkům. Ani v jedné z komor parlamentu ale nebude mít většinu a k prosazení svých plánů bude muset vyjednávat s oponenty. K nim patří i PAN, jejíž vlastní reformní plány PRI sama v minulosti zhatila.
Hlasovacím právem disponuje přes 79 milionů Mexičanů. Průběh voleb, které se konaly pod masivním dohledem policie i armády, byl převážně klidný. Voliči rozhodovali také o guvernérech šesti států a o starostovi mexické metropole.