Dělejte víc pro udržení příměří, vzkázali na východní Ukrajinu Macron s Merkelovou

ČTK ČTK
28. 8. 2017 20:00
Angela Merkelová a Emmanuel Macron v pondělí společně vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby dělali více pro udržení příměří na východě Ukrajiny. "Vyzýváme prezidenta Putina a prezidenta Porošenka, aby plně respektovali své závazky, veřejně a jasně podpořili příměří a zajistili vydání příslušných rozkazů vojákům a místním silám," uvedli v prohlášení. Podle pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě bylo nové příměří ve východoukrajinském Donbasu, které začalo platit v pátek, porušeno ve více než 600 případech.
Merkelová a Macron
Merkelová a Macron | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v pondělí společně vyzvali Rusko a Ukrajinu, aby obě země zvýšily úsilí prosadit křehké příměří na východě Ukrajiny.

Macron a Merkelová podle agentury Reuters vyjádřili znepokojení nad tím, že bezpečnostní situace na východě Ukrajiny se nijak významně nezlepšila, a přislíbili situaci nadále bedlivě sledovat.

Oba západní státníci jednali v tzv. normandském formátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem 22. srpna a příměří, domluvené k nadcházejícímu školnímu roku, podpořili.

"Vyzýváme prezidenta Putina a prezidenta Porošenka, aby plně respektovali své závazky, veřejně a jasně podpořili příměří a zajistili vydání příslušných rozkazů vojákům a místním silám," uvedli v prohlášení.

Podle pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě bylo nové, takzvané školní příměří ve východoukrajinském Donbasu, které začalo platit v pátek, od té doby porušeno ve více než 600 případech. Příměří se nejčastěji porušuje především na kritických místech opakovaných střetů mezi vládními vojsky a proruskými separatisty. Znepokojení pozorovatelů vyvolává především využití těžkých zbraní, tedy tanků, děl a minometů.

Boje na východě Ukrajiny trvají od roku 2014 a od té doby si vyžádaly na 10 tisíc mrtvých.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy