"Mini-Merkelová", nebo milionář kritizující migraci? Německá CDU zvolí nového šéfa

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 12. 2018 6:37
Angela Merkelová prožívá poslední chvíle v čele svých křesťanských demokratů (CDU), které vede už od roku 2000. Strana si na pátečním sjezdu zvolí nového šéfa. Merkelová dál zůstává německou kancléřkou. Výsledek volby jejího nástupce ale může hodně napovědět, jestli něco takového bude dál možné. Není vyloučené, že Merkelová post šéfky německé vlády opustí dřív než v roce 2021, kdy končí současné volební období. Podívejte se, proč Merkelová končí a kdo by ji mohl na čele CDU nahradit.
Friedrich Merz, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU
Friedrich Merz, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU | Foto: Wikimeda Commons/Kai Mörk

Friedrich Merz (63)

Friedrich Merz má s Merkelovou nevyřízené účty. V roce 2002 ho vytlačila z postu předsedy poslaneckého klubu CDU, Merz následně odešel z politiky a dostal se do vysokých funkcí v byznysu. Dnes je z něj milionář.

Pokud si ho jako předsedu strana na sjezdu zvolí, chce CDU z politického středu, kam ji posunula Merkelová, vrátit doprava. Merkelovou kritizuje kvůli migraci, z hlediska ekonomiky je větším liberálem. Zároveň podporuje další evropskou integraci. Je otázkou, jestli by Merkelová zůstala kancléřkou, pokud by Merz zvítězil.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy