"Mini-Merkelová", nebo milionář kritizující migraci? Německá CDU zvolí nového šéfa

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 12. 2018 6:37
Angela Merkelová prožívá poslední chvíle v čele svých křesťanských demokratů (CDU), které vede už od roku 2000. Strana si na pátečním sjezdu zvolí nového šéfa. Merkelová dál zůstává německou kancléřkou. Výsledek volby jejího nástupce ale může hodně napovědět, jestli něco takového bude dál možné. Není vyloučené, že Merkelová post šéfky německé vlády opustí dřív než v roce 2021, kdy končí současné volební období. Podívejte se, proč Merkelová končí a kdo by ji mohl na čele CDU nahradit.
Angela Merkelová a Horst Seehofer
Angela Merkelová a Horst Seehofer | Foto: Reuters

Merkelové odcházení

Kancléřka v říjnu oznámila, že skončí v čele CDU, v čele vlády chce být do roku 2021, ale pak už nebude znovu kandidovat. Odchod ohlásila v reakci výsledky voleb ve spolkové zemi Hesensko. CDU je sice opět vyhrála, ale utrpěla ztráty. Jen dva týdny před tím zažila neúspěch i sesterská Křesťansko-sociální unie (CSU), když ztratila absolutní většinu v bavorském zemském parlamentu. Její předseda Horst Seehofer, který je zároveň spolkovým ministrem vnitra, rovněž oznámil konec - z čela CSU odstoupí 19. ledna 2019, kdy má strana sjezd. Merkelová a Seehofer vedly v koalici spory o migrační politiku.

 

Právě se děje

před 59 minutami

ČEZ nabere do Temelína kolem 100 nových zaměstnanců

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory. Fluktuace v Temelíně je jedno procento, jde hlavně o generační obměnu. Při hledání nových pracovníků pomáhá elektrárně spolupráce s technickými vysokými školami. Temelín přijme zaměstnance do provozu, na pozice spjaté s bezpečností, řízením techniky, péčí o zařízení, IT i nové operátory. "Budeme pokračovat ve standardní generační obměně a ve vykrývání běžných personálních potřeb, což znamená nábor téměř stovky nových lidí," řekl mluvčí. Fluktuace v Temelíně, který má 1288 zaměstnanců, je nízká. Z elektrárny dobrovolně ročně odejde pár lidí, asi procento ze všech zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy