Kancléřka Merkelová je okoukaná. Uprchlická krize za její konec nemůže, říká analytik

Ondřej Houska Ondřej Houska
29. 10. 2018 16:10
Angela Merkelová končí jako šéfka své Křesťanskodemokratické unie (CDU), post předsedkyně v prosinci obhajovat nebude. Německou kancléřkou ale zatím zůstává. Podle odborníka na Německo Jakuba Eberleho z Ústavu mezinárodních vztahů za jejím politickým koncem není uprchlická krize. "Merkelové se stalo to, co je osudem každého politika, který je ve funkci mnoho let - okoukala se," popisuje v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz.
Kancléřka Angela Merkelová oznámila, že nebude v prosinci kandidovat do čela CDU | Video: František Grossmann, Reuters

Kdo by mohl Angelu Merkelovou v čele CDU nahradit?

To, že kancléřka odchází sama, znamená, že chce proces nástupnictví řídit. Bude si chtít nástupce vybrat sama. Není tajemstvím, že její favoritkou je Annegret Krampová-Karrenbauerová, její velká spojenkyně a současná generální tajemnice CDU. Má k Merkelové názorově blízko.

Merkelová zůstává kancléřkou, vydrží až do konce funkčního období, tedy do roku 2021?

To je otázka. Nejspíš bude chtít zůstat ještě aspoň jeden nebo dva roky, aby si nový předseda CDU vybudoval pozici před novými volbami. V nich už Merkelová na kancléřku určitě kandidovat nebude.

Do jaké míry může za její blížící se politický konec uprchlická krize?

Určitě to není tak, že by Merkelová teď padla kvůli tomu, jak se postavila k uprchlíkům. Vždyť je to už tři roky stará záležitost. A Merkelová od té doby vyhrála parlamentní volby. Uprchlická krize k jejímu pádu samozřejmě přispěla, a to tím, že oživila umírající populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), což je pro CDU velký problém. O tom, kdy nastane konec Merkelové, bychom se teď ale určitě bavili, i kdyby žádná uprchlická krize nebyla. Vždyť CDU vede osmnáct let, Německo třináct let. To je strašně dlouhá doba.

Pokud to nejsou uprchlíci, dá se tedy vyzdvihnout nějaký jiný hlavní důvod toho, že ztratila popularitu?

Merkelová ztrácí politický instinkt. Na čem dlouhá léta stála její popularita? Na přístupu, který je tak trochu babišovský: Já vím, jak na to, vždycky najdu správné řešení problému. A vždycky zdůrazňovala, že ona znamená stabilitu. Teď je ale její vládní koalice všechno jiné než stabilní - je plná hádek. Že Merkelová ztratila politický instinkt, sama přiznala po aféře Maasen, tedy po sporech o budoucnost Hanse Georga Maasena, bývalého šéfa německé kontrarozvědky.

Proč Merkelová tento instinkt ztratila? Je to proto, že je na vrcholu už dlouho?

Merkelové se stalo to, co je osudem každého politika, který je ve funkci mnoho let - okoukala se. CDU se pod jejím vedením vlastně proměnila v jakousi koalici pro volbu Merkelové kancléřkou. Tím myslím fakt, že Merkelová výrazně obrousila ideologický profil strany. CDU nikdy nebyla výrazně ideologicky vyhraněná, ale Merkelová ji posunula ještě víc do politického středu. CDU tak pod jejím vedením připustila například konec jaderných elektráren, zrušení povinné vojenské služby nebo umožnění homosexuálních sňatků. CDU ustoupila z konzervativních pozic a jejím hlavním argumentem bylo - volte nás kvůli Merkelové. Teď ale Merkelové popularita slábne a s tím slábne i argument, proč by lidé vlastně měli CDU volit.

Merkelová tedy posun CDU směrem do politického středu přehnala?

Udělala to proto, že byla přesvědčená, že nemá jinou možnost. A měla s tím dlouhá léta velký úspěch. Bylo zřejmé, že se společnost mění, a ona měla pocit, že na to politici musí reagovat. Už tedy podle ní nemělo cenu trvat na některých tradičních heslech CDU. Příkladem jsou už zmiňované sňatky homosexuálů - sama Merkelová sice v parlamentu hlasovala proti nim, ale svým poslancům umožnila, aby hlasovali podle vlastního přesvědčení. Momentálně se ale společnost spíše polarizuje a CDU, ale i sociální demokracie (SPD), najednou nemá jasný profil.

A z toho těží Zelení a AfD.

Ano, stoupá popularita jasně liberálních Zelených a jasně autoritativní AfD. CDU není schopná zřetelně sdělit důvody, proč by ji lidé měli volit. Ještě mnohem větší problém to ale je pro SPD.

Video: Angela Merkelová o víkendu navštívila Prahu

Merkelová se v Praze s Babišem bavila o Saudské Arábii i Visegrádské čtyřce | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy