Podceňované "Kohlovo děvče" všechny překvapilo. Kariéra Angely Merkelové obrazem

Podceňované "Kohlovo děvče" všechny překvapilo. Kariéra Angely Merkelové obrazem
Budoucí německé kancléřce a jedné z nejvýraznějších světových političek v té době bylo 45 let.
Spolkovou kancléřkou se stala po volbách v listopadu 2005...
Angela Merkelová s manželem Joachimem Sauerem v roce 2006 v Miláně, kam vyrazili na operu Aida. Vážná hudba, a opera především, je pro pár velkou vášní.
V Česku její pověst poškodila evropská migrační krize.
Foto: Reuters
Helena Truchlá Kateřina Vítková ČTK Reuters Helena Truchlá, Kateřina Vítková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 25. 9. 2021 7:24
Původně měla být šéfkou vlády jen dočasně, nakonec zůstala šestnáct let. Angela Merkelová se po nedělních volbách stáhne ze scény a odejde z politiky. Doma stále zůstává extrémně oblíbená, v zahraničí budí respekt. Ohlédněte se za kariérou první kancléřky v dějinách Německa.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy