Nejmocnější žena Evropy slaví 65. narozeniny. Jak šel čas s kancléřkou Merkelovou

Nejmocnější žena Evropy slaví 65. narozeniny. Jak šel čas s kancléřkou Merkelovou
Tady to všechno začalo. Duben 2000 a Angela Merkelová se poprvé staví do čela Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU).
Politička kdysi přezdívaná "Kohlovo děvče" stoupala na stranickém žebříčku už od začátku 90. let a na podzim 1998 se vyšvihla do pozice generální tajemnice strany.
Zvolena její předsedkyní pak byla v Essenu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Ve funkci nahradila Wolfganga Schaeubleho, který v únoru odstoupil. Stala se první ženou v čele CDU, později i první ženou v čele spolkové vlády.
Budoucí německé kancléřce a jedné z nejvýraznějších světových političek v té době bylo 45 let.
Foto: ČTK
Kateřina Vítková ČTK Reuters Kateřina Vítková, ČTK, Reuters
Aktualizováno 17. 7. 2019 14:24
Angela Merkelová slaví 65. narozeniny. V posledních týdnech se spekuluje o jejím zdraví, když se u ní na veřejnosti opakovaně projevily záchvaty třesu. Kancléřka, která stojí v čele Německa už 14 let, tvrdí, že jde o projevy nadměrného stresu. Na podzim minulého roku oznámila, že už nechce kandidovat na předsedkyni své strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU). Její nástupkyní v předsednictví strany bude Annegret Krampová-Karrenbauerová, která nyní povede ministerstvo obrany po Ursule von der Leyenové. Podívejte se, jak šel čas s dlouhodobě nejpopulárnější německou političkou a patrně nejmocnější ženou světa.
 

Právě se děje

před 10 minutami

Byty po H-Systemu se začnou prodávat na přelomu jara a léta, tvrdí věřitelský výbor

První byty, které spadají do konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System a které si lidé sami dostavěli, se začnou prodávat na přelomu letošního jara a léta. Jejich cena bude známa v dubnu, určí ji znalecký posudek, který zároveň vyčíslí hodnotu dostavby, již provedli současní uživatelé bytů, řekl šéf věřitelského výboru a advokát největšího věřitele H-Systemu Petr Pavel.

Byty se budou v konkurzu prodávat jednotlivě, domy již byly na jednotlivé bytové jednotky rozdělené i v katastru nemovitostí. Každý ze současných uživatelů dostane nabídku odkupu za cenu určenou znalcem, současní obyvatelé zároveň budou mít nárok na odpočet hodnoty dostavby domu, kterou určí znalec. "Jakýkoliv jiný zájemce by ale musel zaplatit plnou cenu, tam by se dostavba nezohledňovala," řekl Pavel.

Další zprávy