"Mini-Merkelová", nebo milionář kritizující migraci? Německá CDU zvolí nového šéfa

Ondřej Houska Ondřej Houska
7. 12. 2018 6:37
Angela Merkelová prožívá poslední chvíle v čele svých křesťanských demokratů (CDU), které vede už od roku 2000. Strana si na pátečním sjezdu zvolí nového šéfa. Merkelová dál zůstává německou kancléřkou. Výsledek volby jejího nástupce ale může hodně napovědět, jestli něco takového bude dál možné. Není vyloučené, že Merkelová post šéfky německé vlády opustí dřív než v roce 2021, kdy končí současné volební období. Podívejte se, proč Merkelová končí a kdo by ji mohl na čele CDU nahradit.
Jens Spahn, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU
Jens Spahn, možný nástupce Angely Merkelové v čele CDU | Foto: Wikimeda Commons/Olaf Kosinsky

Jens Spahn (38)

Kritik Angely Merkelové. Jens Spahn ji vyčítá, že CDU během let postupně posunula z konzervativních pozic výrazně do politického středu. Jako šéf strany by Spahn, který je nyní ministrem zdravotnictví, dal větší důraz na témata, jako je vlastenectví nebo ochrana hranic.

Spahn během uprchlické krize prohlásil, že kancléřka příliš upřednostnila lidská práva běženců před bezpečností. Spahn je praktikující katolík a zároveň homosexuál - loni si vzal svého přítele, novináře Daniela Funkeho. Oproti Krampové-Karrenbauerové a Merzovi má výrazně nižší šance na úspěch.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na 41. kilometru u Dubence, zpět na dálnici se auta vracela na exitu 32. Objízdná trasa vedla po souběžné silnici přes Obořiště. Provoz byl plně obnoven před 9. hodinou.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy