Seattle - Soud v americkém státě Washington v pondělí rozhodl, že americká matka, která vystavovala svou adoptivní etiopskou dceru hladu a mrazům, spáchala vraždu.
Carri Williamsové, jejíž etiopská adoptivní dcera zemřela v roce 2011 na podchlazení, hrozí za tento čin až doživotí, informovala agentura AP.
Případ vyvolal v USA vlnu odporu proti zacházení, jehož se některým dětem adoptovaným z různých částí světa od jejich nových rodičů v zemi dostává.
Nutili dceru spát na dvoře
Třináctiletou Hanu Williamsovou našli v bezvědomí před domem její adoptivní rodiny krátce po půlnoci v květnu 2011, když se venkovní teploty blížily bodu mrazu. Krátce nato dívka adoptovaná z Etiopie v roce 2008 zemřela.
Oba její rodiče byli v pondělí uznáni vinnými z podílu na její smrti. Zatímco matka, jejíž podíl na smrti Hany byl zásadní, se provinila vraždou, otci soud vyměří trest za zločin nižšího stupně, zabití.
Vyšetřování zjistilo, že Hana byla opakovaně vystavena bití, hladovění, byla nucena spát na dvoře u domu a že od své adopce výrazně zhubla. Její desetiletý bratr, kterého rodina Williamsova rovněž adoptovala z Etiopie, trpěl podobně surovým zacházením.
Rodiče podle vyšetřovatelů izolovali rodinu od světa a nepouštěli děti ani do školy.
Americká veřejnost vnímá v poslední době podobné případy velmi citlivě, neboť vychází najevo, že někteří rodiče nelidsky zacházejí s adoptivními potomky, kteří k nim jdou z často těžkých podmínek s nadějí na nový život.
Mediálně známým se stal třeba případ tříletého Maxe Shatta adoptovaného z Ruska, který zemřel po sérii zranění, za něž chtěla prokuratura odsoudit jeho rodiče. Soud je však nakonec osvobodil, Rusko přesto v roce 2012 zakázalo v souvislosti s tímto případem adopce do USA.