Řím/Asmara - Přátelé a známí muže považovaného za šéfa gangů převádějících uprchlíky do Evropy a vydaného v úterý v noci ze Súdánu do Itálie tvrdí, že policie zadržela špatnou osobu.
Úřady to nyní prověřují, sdělil mluvčí britského národního kriminálního úřadu, který v pátrání po pašerákovi lidí pomáhal.
Italská policie ale podle BBC o žádných pochybnostech ohledně identity zatčeného Eritrejce neví a domnívá se, že má správného člověka.
Řím ve středu uvedl, že skupina Mereda Medhanieho vyslala do Evropy desítky tisíc lidí, z nichž mnozí při cestě zahynuli v moři.
Medhanie, známý pod přezdívkou Generál, byl mimo jiné organizátorem plavby lodě, která v říjnu 2013 ztroskotala u ostrova Lampedusa. Utopilo se tehdy 359 lidí, většinou z Eritreje a Somálska. Muž byl zadržen koncem května v súdánském Chartúmu a v Itálii ho čeká soud.
Přátelé zatčeného ale podle BBC tvrdí, že se policie spletla a místo Mereda Medhanieho poslala do Evropy muže jménem Mered Tesfamariam. "Není v žádném případě možné, aby se na něčem takovém podílel. Je to láskyplná, přátelská a laskavá osoba," řekl BBC jeden z Tesfamariamových přátel.
Tvrdí to také švédsko-eritrejský novinář Meron Estefanos, který s pašerákem lidí loni udělal rozhovor. Na fotografiích zveřejněných italskými úřady je podle něj osmadvacetiletý muž podobného jména. "Byl to uprchlík v Chartúmu, chudák chlapík," řekl Estafanos.
#Sudan #extradites ‘leading people-smuggler’ to #Italy https://t.co/KNZrOo2kMp pic.twitter.com/kHSzO0mMBr
— Radio Dabanga (@Radiodabanga) June 9, 2016
Mered Medhanie podle italských úřadů patrně spolupracoval s Etiopanem Ghermayem Ermiasem.
Dvojice si podle italské prokuratury přišla díky pašování lidí na přeplněných a nevhodných lodích na velké sumy peněz. Medhanie prý také podplácel libyjské činitele, aby "jeho" uprchlíky nechali na pokoji. Sicilský prokurátor Calogero Ferrara řekl už loni Reuters, že dvojice kontrolovala "větší, složitější a strukturovanější operaci, než si (úřady) dovedly představit".
Muži podle Ferrary kupovali unesené migranty od jiných zločineckých skupin v Africe. Prokurátor odhadl, že každá loď s asi 600 běženci mužům přinesla 800 tisíc až milion dolarů před odečtením nákladů (zhruba 19 až 24 milionů korun).