V Súdánu dopadli šéfa gangů převádějících do Evropy uprchlíky, k soudu půjde v Itálii

ČTK ČTK
8. 6. 2016 8:11
Policie v úterý zadržela Eritrejce Mereda Medhanieho, který je označovaný za šéfa gangů, které převádějí do Evropy uprchlíky. Muže zadrželi v Súdánu, ten jej následně předal Itálii, kde ve středu stane před soudem.
Migranti na člunu u italských břehů.
Migranti na člunu u italských břehů. | Foto: Reuters

Chartúm/Řím - V Súdánu byl zadržen Eritrejec Mered Medhanie, považovaný za šéfa gangů převádějících uprchlíky do Evropy. Súdán v úterý muže vydal Itálii, kde má ve středu stanout před soudem. Podle vyšetřovatelů byl tento muž známý také pod přezdívkou Generál organizátorem plavby lodě, která v říjnu 2013 ztroskotala u ostrova Lampedusa. Utopilo se tehdy 359 lidí, většinou z Eritreje a Somálska.

Podle italské agentury ANSA je Medhanie obviňován z "řízení a organizování jedné z největších zločineckých skupin, které operují mezi Afrikou a Libyí". Šetřením Medhanieho případu jsou pověřeny úřady v Palermu, kde také Eritrejec stane před soudem.

Muž byl nalezen na chartúmské adrese, italské policii v párání po vinících tragédie z Lampedusy pomáhal britský Národní kriminální úřad (NCA). Z výpisů telefonátů je patrné, že Medhanie koordinoval pohyb uprchlíků nejenom z Afriky do Evropy, ale také z afrického vnitrozemí do Libye. Jedna nahrávka zachycuje, jak se v rozhovoru směje při zmínce o nebezpečném přetěžování lodí s uprchlíky.

"Medhanie je aktivní pašerák lidí a naprosto mu chybí soucit s lidským životem. I když pracoval tisíce mil odtud, jeho kriminální činnost měla dopad i na Británii. Není pochyb o tom, že si myslel, že je mimo dosah evropské justice, ale pomohli jsme Italům najít ho v Súdánu," citovala stanice BBC zástupce ředitele NCA Toma Downdalla.

Italský list Corriere Della Serra napsal, že Medhanie měl své lidi mezi libyjskými úředníky a řídil také síť v Itálii. Od uprchlíků žádal za přepravu z Afriky do Evropy 5000 eur (135 000 korun) na hlavu.

Na lodi, která se potopila u Lampedusy, bylo 500 osob. Přeživší vypověděli, že se uprchlíci na potápějící se lodi snažili upoutat pozornost jiných plavidel založením požáru ze sesbíraných věcí. Oheň se ale rozšířil na celou loď. Následující rok po tragédii do Itálie dorazilo 170 000 uprchlíků, loni necelých 160 000 a letos zatím 40 000.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy