Manila - Původně měli touto dobou zástupci vlády v Manile sedět u jednacího stolu s představiteli muslimských separatistů, kteří bojují na jihu Filipín za samostatnost. Jednání byla ale na poslední chvíli zrušena. Místo toho se v neklidném jihozápadním koutu souostroví válčí.
Ozbrojený boj muslimských separatistů, kterým se na Filipínách už od dob španělské koloniální vlády říká Morové, trvá s krátkými přestávkami už od druhé poloviny 60.let a za oběť mu padlo přes sto tisíc lidí.
V hledáčku je Abu Sayyaf
Ani mírová dohoda s Frontou národního osvobození Morů (MLNF) z roku 1996 separatistické akce neukončila, radikálnější část povstalců se totiž od hlavního proudu odštěpila a vytvořila vlastní organizaci: Frontu islámského osvobození Morů (MILF).
Právě s tou se nyní centrální vláda v Manile snaží vyjednat klid zbraní, situaci ale komplikují aktivity další ozbrojené formace, obávané Skupiny Abu Sayyaf (ASG), která má být napojena na Al-Káidu a která má na svědomí vůbec nejhorší teroristické útoky na Filipínách.
ČTĚTE VÍCE: Filipínská vláda ničí skupinu Abu Sayyaf
Vláda proti ASG tento měsíc rozpoutala rozsáhlou vojenskou ofenzívu. Na ostrovech Basilan a Jolo, které jsou hlavními baštami ASG, v současnosti operuje přes pět tisíc vojáků s úkolem jednou pro vždy eliminovat teroristický postrach, jemuž Manila už dříve vyhlásila válku na život a na smrt.
Bezprostředním podnětem k největší ofenzívě z posledních let byl červencový incident u obce Tipo-Tipo na ostrově Basilan, kde bylo zabito čtrnáct filipínských vojáků, z nichž deseti někdo uřízl hlavu.
ČTĚTE VÍCE: Na jihu Filipín našli deset vojáků bez hlavy
Vláda z barbarského činu, který otřásl filipínskou společností, obvinila právě abusajáfovce, přestože tím, kdo vojáky napadl, byli povstalci z MILF (od uřezání hlav padlým se nicméně rezolutně distancovali).
Všichni na jih
Když tento měsíc armáda prováděla v místě střetu cílenou operaci proti předpokládaným pachatelům masakru, přišla o dalších 15 vojáků a jednu helikoptéru.
Prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová před dvěma týdny oznámila, že se armádní ústředí dočasně přesune do Zamboangy, kde jinak sídlí tzv. jižní velení a zůstane tam, dokud se situace nestabilizuje.
A dnes vůbec poprvé od června 2002 sama navštívila ostrov Basilan, což si vyžádalo přísná bezpečnostní opatření. Prezidentka nejprve s vojáky na základně filipínské námořní pěchoty poobědvala, a pak jim sdělila dobrou zprávu:
"Zasloužíte si uznání za oběti, které v boji s teroristy přinášíte. Požádala jsem ministra obrany, aby se pokusil najít způsob, jak vám zvýšit osobní příplatky za nasazení do bojových operací."
Momentálně je finanční odměna pro filipínské vojáky za působení v konfliktních zónách pouhých 240 pesos (kolem pěti dolarů) na den.
Pacifisté proti patriotům
Vláda se podle všeho obává poklesu bojové morálky v důsledku nebývale těžkých ztrát, které armáda za poslední měsíc utrpěla. V zemi se navíc šíří protiválečná nálada.
Vdovy a matky zabitých vojáků se obrátily na prezidentku s výzvou k ukončení ofenzívy a podobné hlasy zazněly i od představitelů vlivné katolické církve.
Vláda se tomu snaží čelit tím, že hraje na strunu patriotismu.
"Chápu ty, kdo chtějí zastavit válku, neměli bychom ale zapomínat, že v naší zemi nebude bezpečno, pokud nedokážeme zjednat spravedlnost pro vojáky, kteří brání náš národ," uvedla prezidentka v úterním televizním projevu, kdterým se pokusila pacifisty umlčet.
"Pokud teroristé za své podlé činy, jichž se dopustili na našich hrdinných vojácích nezaplatí, pouze je to povzbudí," dodala.
Schizma, které ve společnosti ohledně vývoje na jihu zavládlo, se viditelně odráží i v aktivní filipínské blogosféře.
"Právě proto, že jsem vlastenec, nechci, aby naši vojáci zbytečně umírali," kontroval například v debatě na toto téma na zřejmě nejsledovanějím filipínském blogu, který provozuje vlivný komentátor a vnuk prvního filipínského prezidenta Manuel L. Quezon III., jeden z diskutujících.
Podívejte se na hold padlým filipínským vojákům, který se šíří po internetu
Obavy z teroristické odvety
Vláda tento týden vyhlásila v hlavním městě Manile a v šesti provinciích ostrova Mindanao stav nejvyšší pohotovosti v očekávání možných odvetných teroristických akcí.
Podle agentury Reuters dnes filipínská policie zadržela na palubě trajektu směřujícího do Manily údajného člena ASG, který s sebou vezl protitankové střely a materiál na výrobu bomb.
Právě ASG má na kontě nejhorší teroristický útok v dějinách Filipín. V únoru 2004 se v důsledku pumového útoku, k němuž se skupina přihlásila, potopil v manilské zátoce trajekt společnosti Superferry. O život při tom přišlo přes sto lidí.
Osud mírových jednání nejistý
Přestože Manila trvá na tom, že středeční odvolání chystaných mírových rozhovorů mezi vládou a MILF v malajsijském Kuala Lumpuru nesouvisí s ofenzívou na jihu, málokdo tomu věří.
"Cítíme, že vláda je ohledně mírového procesu naprosto nejednotná. Nemá stanoven žádný jasný kurz a prezidentce chybí politická vůle," domnívá se vrchní vyjednavač MILF Mohaqher Iqbal. A není sám.
"Už nějaký čas nejsem ohledně mírového procesu optimistou," řekl agentuře Reuters politický a bezpečnostní analytik Christopher Collier z Australské národní univerzity.
"Je zjevné, že v kabinetu získali navrch zastánci tvrdé linie. To pouze posílí pozice extremistů uvnitř MILF," dodal.
Je tak krajně nejisté, zda již rok váznoucí rozhovory budou skutečně obnoveny ještě před začátkem Ramadánu příští měsíc, jak vláda ujišťuje.