Londýn/Praha – Kde na světě žijí nejštědřejší lidé? V České republice to není. V žebříčku nejvelkorysejších zemí světa World Giving Index skončila až na 121. místě.
Češi si od minulého roku sice polepšili o devět příček, přesto ale jsou takřka na samotném chvostu.
Britská Nadace charitativní pomoci (Charities Aid Foundation, CAF), která index sestavuje od roku 2010, do něj letos zahrnula 140 zemí.
Vyplývá z něj, že globálně se lidé v pomáhání druhým zlepšili a na celém světě bylo charitám darováno více peněz než loni.
Nejštědřejší jsou už třetí rok po sobě obyvatelé Barmy. V této chudé asijské zemi, ve které dlouhá léta vládla vojenská junta a často se potýká s přírodními katastrofami, lidé nejvíce pomáhají svým bližním.
Velkorysost obyvatel měří britská organizace na základě tří ukazatelů. Jsou jimi čas strávený dobrovolnictvím, množství peněz darovaných na charitu a pomoc cizím lidem v nouzi. Z průzkumu vyplývá, že na charitu loni přispělo celých 91 procent Barmánců, 62 procent z nich pomohlo cizímu člověku a 55 procent obyvatel tvrdí, že se podílí na dobrovolné práci.
Za Barmou se na druhém místě umístili obyvatelé Spojených států a na třetím Australané. Žebříček pak na úplně posledním místě uzavírá Čína. Mezi Evropany jsou nejštědřejší Britové a v Africe obyvatelé Keni, kteří se ve srovnání se světem vyšplhali až na 12. místo.
"Katastrofy a neštěstí mají tendence vést k vyššímu počtu lidí, kteří něco darují charitě," vysvětluje pro CNN mediální ředitel CAF Simon Ward, proč se chudá země dostala před ty vyspělejší.
World Giving Index (2016) https://t.co/VsU3W12e8K #Economics #World pic.twitter.com/yO8zDqWM9e
— Vivid Maps (@VividMaps) October 25, 2016
Zároveň upozornil, že štědrost lidí může mít souvislost s kulturním prostředím. V Barmě se přes 80 procent hlásí k buddhismu. S tím souvisí i úspěch muslimských zemí v jednotlivých podkategoriích. Například pokud jde o pomáhání cizím lidem, nejlépe si vedou Iráčané. Dávat almužny je jedním ze základních pravidel muslimské víry.
"Jedním z nejzajímavějších zjištění je to, že největší zlepšení jsme naměřili mezi rozvojovými zeměmi," doplňuje Ward a jmenuje například Kosovo nebo Turkmenistán.
Z nejsilnějších světových ekonomik se na předních příčkách naopak objevily pouze Spojené státy a Austrálie, doplněné Kanadou na pátém místě.