Kuala Lumpur - Malajsie požádá Organizaci spojených národů (OSN) o vytvoření zvláštního trestního tribunálu, před nějž by měli být postaveni lidé zodpovědní za sestřelení dopravního letounu malajsijských aerolinií nad Ukrajinou.
K tragickému incidentu došlo 17. července loňského roku poblíž ukrajinského Doněcku, nedaleko frontové linie mezi vládními jednotkami a proruskými separatisty.
Boeing 777 s celkem 298 lidmi na palubě byl sestřelen - pravděpodobně raketou země-vzduch - nad územím ovládaným rebely. Ti ale vinu odmítají a tvrdí, že protileteckými střelami zmiňovaného typu nedisponují.
Novozélandský vyslanec při OSN Gerard van Bohemen, který v červenci předsedá Radě bezpečnosti OSN, už potvrdil BBC, že Malajsie "v pátek zpravila členy Rady bezpečnosti o záměru přednést v souvislosti s MH17 návrh rezoluce".
Má to háček. Ruské právo veta
K návrhu rezoluce se podle něj přidají také Australané, Ukrajinci, Nizozemci a Belgičané.
Australané, Nizozemci a Belgičané proto, že byli na palubě boeingu jejich občané, Ukrajinci proto, že je separatisté ze sestřelení stroje obviňují.
"Chtějí najít mechanismus, jak dohnat pachatele sestřelení toho letadla k trestní odpovědnosti," dodal van Bohemen.
Zástupce ruského ministra zahraničí Gennady Gatilov se už nechal slyšet, že je taková iniciativa špatně načasovaná a kontraproduktivní.
Další nejmenovaní ruští představitelé řekli agentuře Reuters, že Moskva něco takového považuje za předčasné. Rada bezpečnosti by podle nich měla počkat na výsledky vyšetřování.
To vedou Nizozemci. Z jejich prvotních závěrů vyplynulo zatím jen to, že byl letoun "zasažen rychle letícími objekty".
To, že by ruská strana rebely vybavila raketami země-vzduch, Kreml setrvale odmítá.
Oficiálně ruská delegace při OSN malajsijský návrh nechtěla komentovat. Pokud se nicméně rozhodne návrh nepodpořit, bude smeten ze stolu.
Rusko má totiž jako stálý člen patnáctičlenné Rady bezpečnosti spolu s USA, Čínou, Británií a Francií právo veto, které se vztahuje i na přijímání podobných rezolucí.