Ostré střety na hranici Makedonie a Řecka. Policie tvrdě zasáhla proti migrantům, 40 zraněných

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 29. 11. 2015 6:54
Na makedonsko-řecké hranici znovu propuklo násilí. Poté, co jeden z běženců vylezl na střechu vlaku a byl vážně zraněn elektrickým proudem. Naštvaný dav se poté vydal směrem k makedonským policistům a začal na ně házet kameny. "Policie na kameny reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty," popisuje fotograf agentury Reuters.
Migrant před kordonem makedonských policistů u Eidomeni.
Migrant před kordonem makedonských policistů u Eidomeni. | Foto: Reuters

Eidomeni (Řecko) - Slzný plyn a ohlušující granáty nasadila makedonská policie v sobotu při střetech s migranty na hranici Makedonie s Řeckem. Ti tam už několik dní čekají, aby mohli pokračovat dál do západní Evropy.

Střety si podle serveru BBC News vyžádaly na 40 zraněných.

Dříve než vojáci postaví plot, který je má udržet za hranicemi, připomíná agentura Reuters.

Makedonie a další balkánské země začaly odmítat "ekonomické migranty" už téměř před dvěma týdny. Přijímají teď pouze Syřany, Iráčany a Afghánce,tedy obyvatele zemí, kde se válčí.

Makedonská policie se kryje před migranty u Eidomeni.
Makedonská policie se kryje před migranty u Eidomeni. | Foto: Reuters

"Nová omezení vyvolala před několika dny protesty Íránců, Pákistánců, Maročanů a dalších národností, které uvízly ve špinavých táborech," píše Reuters. "Někteří Íránci si dokonce na znamení protestu sešili rty," připomíná.

Sobotní násilí vypuklo poté, co jeden z běženců vylezl na střechu vlaku a byl vážně zraněn elektrickým proudem.

"Naštvaný dav se poté vydal směrem k makedonským policistům a začal na ně házet kameny," popisuje fotograf agentury Reuters. "Policie na kameny reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty, kterými uprchlíky zahnali," řekl.

Někteří policisté podle fotografa házeli kameny stejně jako uprchlíci.

Migranti do Evropy proudí už 18 měsíců - hlavně přes Balkán, kam se dostávají loděmi, které vyplouvají většinou z Turecka a přistávají v Řecku.

Lidskoprávní organizace upozorňují na to, že mezinárodní smlouvy nařizují, aby se žádosti o azyl posuzovaly podle zásluh a ne na základě státní příslušnosti.

Během soboty začali makedonští vojáci do bahnité půdy zasazovat asi tři metry vysoké kovové sloupy, popisuje Reuters. Chtějí tak postavit podobnou bariéru, která už stojí na jihu Maďarska.

Balkánskou trasou uprchlíků. Deník z cesty

ikona - Balkánskou trasou uprchlíků

Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přináší jeho cestovní deník.

Prolog: Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

První díl: Řecký přechod s drátem je místo uprostřed ničeho, sem Evropan nepřijde

Druhý díl: Běžence schovali v kempu. Nádraží osiřelo, prodejci jsou bez práce

Třetí díl: To, že je nevidíme, ještě neznamená, že tu nejsou

Čtvrtý díl: V autobusu si nejsme rovni. Běženci musí dozadu, Evropan k nim nesmí

Maďarsko, člen Evropské unie, v září a říjnu svou jižní hranici pro migranty uzavřelo s tím, že jsou hrozbou pro bezpečnost země, prosperitu a evropské "křesťanské hodnoty".

Makedonská vláda však na rozdíl od Maďarska prohlásila, že své hranice nemá v úmyslu uzavřít úplně. Její mluvčí řekl, že cílem plotu je nasměrovat příliv lidí ke kontrolním stanovištím, kde budou registrováni a kde s nimi bude humánně zacházeno.

"Chceme zdůraznit, že hranice zůstane otevřená," řekl mluvčí Aleksandar Gjorgjiev doslova. "Umožníme průchod všem lidem, kteří přicházejí z oblastí zasažených válkou tak, jako jsme to činili doteď," dodal.

Počet uprchlíků, kteří se vydali na cestu do Evropy, v letošním roce dramaticky vzrostl. Teď ale - kvůli přicházející zimě - mírně klesá.

Německo - hlavní cíl migrantů - odhaduje, že jen za tento rok do něj přišel zhruba milion lidí.

Běženci v Eidomeni
Běženci v Eidomeni | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 10 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 10 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

Další zprávy